UTP ma być Politechniką Bydgoską? Co trzeba zrobić i jakie są na to szanse?
Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbywa się referendum. Społeczność akademicka wyrazi w ten sposób opinię w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę.
Referendum w formie online odbywa się od 5 do 9 lutego. Swój głos mogą oddać wszyscy pracownicy UTP. Spotkanie dedykowane studentom odbędzie 11 lutego 2021 roku w ramach cyklu „Prorektor pyta” na Facebooku.
Temat zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego. UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Jest to jedna z najważniejszych decyzji, kluczowa dla przyszłości Uczelni. Musimy spojrzeć na to przez pryzmat zupełnie innej rzeczywistości, rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani, by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać. Jesteśmy największą uczelnią kształcącą inżynierów w regionie. Uważam, że warto uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie Uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo – mówi prof. Marek Adamski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Rektor Uczelni skierował do społeczności akademickiej list otwarty.
Zobacz także
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-01-12, 12:14Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera… Czytaj dalej »
180 tys. polskich studentów skorzystało dotąd z programu Erasmus
2017-01-11, 13:36W ramach programu Erasmus, który w 2017 roku obchodzi 30. rok istnienia, na zagraniczne stypendia wyjechało już około 180 tys. polskich studentów. Do Polski - w ramach Erasmusa - przyjechało niecałe 100 tys. studentów zagranicznyc… Czytaj dalej »
Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
2017-01-11, 10:10Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular… Czytaj dalej »
Zmarł Zygmunt Bauman - "Profesor z przeszłością"
2017-01-10, 10:13'Profesor z przeszłością' - tak o Zygmuncie Baumanie - wybitnym socjologu, filozofie, a w latach 1945-1953 funkcjonariuszu komunistycznej bezpieki napisał 'Guardian'. Naukowiec zmarł w poniedziałek w wieku 91 lat w Leeds. Czytaj dalej »