Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień" - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej członkowie zespołu ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Informacje o samej szczepionce przedstawił ekspert, profesor Andrzej Kochański, lekarz genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk:
- Dlaczego jest to tak szczególna szczepionka? Proszę zwrócić uwagę, że jak spojrzymy na historię produkcji szczepionek, to zawsze zmagaliśmy się z problemami stopnia czystości preparatu, jego aktywności biologicznej, natomiast tu mamy do czynienia z biotechnologią, powiedziałbym, najwyższych lotów, kosmiczną zupełnie. Są to reakcje chemiczne całkowicie kontrolowane, jak na biologią molekularną dość proste. Zwróćmy uwagę, że przy produkcji tych szczepionek, nie musimy testować zwierząt laboratoryjnych, czy innych organizmów. Można wręcz powiedzieć, w pewnym uproszczeniu, że jest to synteza - odważę się nawet użyć tego słowa, być może koledzy mnie skrytykują, ale jest to synteza chemiczna.
Z kolei biskup Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślał, że istotna jest informacja o szczepionkach, o ich działaniu, i o ich procesie technologicznym.
- Pierwsza sprawa dotycząca etyki jest taka, że nasz zespół wyraźnie mówi: źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie, jeśli takie się dokonuje, produkcji szczepionek linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Zespół wyraźnie zaznacza, że wieloletnie lekceważenie oraz przemilczanie sprzeciwu liczącej się części społeczeństwa, nie tylko ludzi wierzących, ale ludzi, dla których w ogóle aborcja i wykorzystywanie materiału biologicznego ludzkiego do badań jest niegodziwe.
Wykorzystywanie niegodziwych technologii, zaniechanie nacisków na firmy farmaceutyczne, które korzystają z niegodziwych technologii sprawia, że mamy do czynienia, także w produkcji medykamentów, nie tylko szczepionek właśnie, z takimi dylematami moralnymi (...).
Więcej w materiale Michała Jędryki oraz w materiałach KEP.
Opracowanie: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP ws. szczepionek przeciwko Covid-19
Zobacz także
NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
2014-01-15, 10:45Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje 'New York Times'. Według gazety… Czytaj dalej »
Rok 2014 pod znakiem e-edukacji i e-medycyny
2014-01-14, 16:02Rosnąca popularności e-edukacji, internetowe wizyty lekarskie i rosnąca liczba smartfonów wśród osób powyżej 55. roku życia - to globalne trendy, które według Deloitte będą dostrzegalne na rynku nowych technologii w 2014 roku. Czytaj dalej »
Krzyżackie rękopisy z kolekcji UMK dostępne w internecie
2014-01-14, 15:57Kolekcję 19 rękopisów krzyżackich ze zbiorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udostępniono w internecie. Konserwacja i digitalizacja cennych manuskryptów były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytaj dalej »
W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
2014-01-13, 21:02Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali … Czytaj dalej »
Statek towarowy dotarł na ISS ze sprzętem i żywnością
2014-01-12, 14:44Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów. Czytaj dalej »