Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień" - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej członkowie zespołu ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Informacje o samej szczepionce przedstawił ekspert, profesor Andrzej Kochański, lekarz genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk:
- Dlaczego jest to tak szczególna szczepionka? Proszę zwrócić uwagę, że jak spojrzymy na historię produkcji szczepionek, to zawsze zmagaliśmy się z problemami stopnia czystości preparatu, jego aktywności biologicznej, natomiast tu mamy do czynienia z biotechnologią, powiedziałbym, najwyższych lotów, kosmiczną zupełnie. Są to reakcje chemiczne całkowicie kontrolowane, jak na biologią molekularną dość proste. Zwróćmy uwagę, że przy produkcji tych szczepionek, nie musimy testować zwierząt laboratoryjnych, czy innych organizmów. Można wręcz powiedzieć, w pewnym uproszczeniu, że jest to synteza - odważę się nawet użyć tego słowa, być może koledzy mnie skrytykują, ale jest to synteza chemiczna.
Z kolei biskup Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślał, że istotna jest informacja o szczepionkach, o ich działaniu, i o ich procesie technologicznym.
- Pierwsza sprawa dotycząca etyki jest taka, że nasz zespół wyraźnie mówi: źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie, jeśli takie się dokonuje, produkcji szczepionek linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Zespół wyraźnie zaznacza, że wieloletnie lekceważenie oraz przemilczanie sprzeciwu liczącej się części społeczeństwa, nie tylko ludzi wierzących, ale ludzi, dla których w ogóle aborcja i wykorzystywanie materiału biologicznego ludzkiego do badań jest niegodziwe.
Wykorzystywanie niegodziwych technologii, zaniechanie nacisków na firmy farmaceutyczne, które korzystają z niegodziwych technologii sprawia, że mamy do czynienia, także w produkcji medykamentów, nie tylko szczepionek właśnie, z takimi dylematami moralnymi (...).
Więcej w materiale Michała Jędryki oraz w materiałach KEP.
Opracowanie: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP ws. szczepionek przeciwko Covid-19
Zobacz także
Myszy w basenie i na bieżni pomagają w badaniach nad autyzmem i zaburzeniami chodu
2016-05-06, 09:41Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na… Czytaj dalej »
Bydgoszcz w europejskim konkursie rowerowym - do udziału potrzebna aplikacja
2016-05-02, 13:16Bydgoscy rowerzyści mogą dołączyć do zespołu i pomóc Bydgoszczy zająć jak najlepsze miejsce w European Cycling Challenge 2016. ECC to cykliczna zabawa promująca podróże rowerem. Czytaj dalej »
Hakerzy mają się bać
2016-04-29, 07:33Internetowych oszustów wytropi i unieszkodliwi Techniczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości - informuje 'Rzeczpospolita'. Czytaj dalej »
Niezwykła planeta odkryta przez toruńskiego astronoma!
2016-04-28, 12:08Kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika międzynarodowy zespół astronomów odkrył bardzo egzotyczną planetę - tzw. ciepłego Jowisza. Czytaj dalej »
Samolot o napędzie słonecznym wylądował w Kalifornii
2016-04-24, 13:05Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 bezpiecznie wylądował w sobotę w nocy (czasu lokalnego) w Dolinie Krzemowej w Kalifornii po 62-godzinnym locie nad Pacyfikiem z Hawajów do San Francisco. Czytaj dalej »