Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne – do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt astrofizyczny, który ułatwi uczniom prowadzenie obserwacji i poznawanie wciąż pełnego tajemnic kosmosu.
- Uczniowie szkół podstawowych i liceów podczas dodatkowych zajęć z astrografii, informatyki i matematyki wykorzystywanej w astronomii rozwijają kreatywność, zdobywają nowe umiejętności i uczą się współpracować w grupie. Specjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji nieba są w tym bardzo pomocne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program edukacyjny „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Jego celem jest organizacja zajęć dodatkowych dla zdolnych uczniów, doposażenie pracowni, w których odbywają się lekcje oraz przeszkolenie nauczycieli, którzy nabywają nowe kompetencje w pracy z uczniem.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół zlokalizowanych wokół czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz – nowoczesnych miniobserwatoriów astronomicznych, które powstały z inicjatywy samorządu województwa. Takie obiekty działają w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy został odpowiednio wyposażony, posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.
Aby wesprzeć edukatorów astrobaz Urząd Marszałkowski dofinansował kursy dla nauczycieli poszerzające wiedzę z astronomii, zajęcia poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatne studia podyplomowe.
W ramach nowego programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie uczestniczą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i programowania oraz biorą udział w kołach matematyczno-przyrodniczych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. Pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk, a przy tym rozbudzają kreatywność i ciekawość poznawania otaczającego ich świata.
W ubiegłym roku do pracowni szkolnych trafiły m.in. komputery dla uczniów i nauczycieli, tablety, tablice magnetyczne, ekrany, projektory, drukarki, książki i atlasy astronomiczne. W tym roku placówki otrzymały również profesjonalny sprzęt optyczny wykorzystywany na zajęciach z astrografii. Są to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba.
Zobacz także
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »
Udany start rakiety z polskim satelitą
2014-08-19, 08:13Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży… Czytaj dalej »
E-kartka przypomni o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej
2014-08-17, 12:13Ważne wydarzenia 52 dni życia stolicy z lata i jesieni 1939 r. zilustrowane zdjęciami przybliża mobilna aplikacja na smartfony e-kartka 1939. Dzięki codziennie otrzymywanej e-kartce użytkownicy poznają też lokalizację opisywanych… Czytaj dalej »
Członkini Rady Google: wyrok ETS otwiera dyskusję o prywatności w sieci
2014-08-17, 10:23Wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów. Powstała ona po decyzji Trybunału ws. usuwania - na wniosek zainteresowanej osoby - z wyników wyszukiwania… Czytaj dalej »