Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne – do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt astrofizyczny, który ułatwi uczniom prowadzenie obserwacji i poznawanie wciąż pełnego tajemnic kosmosu.
- Uczniowie szkół podstawowych i liceów podczas dodatkowych zajęć z astrografii, informatyki i matematyki wykorzystywanej w astronomii rozwijają kreatywność, zdobywają nowe umiejętności i uczą się współpracować w grupie. Specjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji nieba są w tym bardzo pomocne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program edukacyjny „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Jego celem jest organizacja zajęć dodatkowych dla zdolnych uczniów, doposażenie pracowni, w których odbywają się lekcje oraz przeszkolenie nauczycieli, którzy nabywają nowe kompetencje w pracy z uczniem.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół zlokalizowanych wokół czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz – nowoczesnych miniobserwatoriów astronomicznych, które powstały z inicjatywy samorządu województwa. Takie obiekty działają w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy został odpowiednio wyposażony, posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.
Aby wesprzeć edukatorów astrobaz Urząd Marszałkowski dofinansował kursy dla nauczycieli poszerzające wiedzę z astronomii, zajęcia poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatne studia podyplomowe.
W ramach nowego programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie uczestniczą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i programowania oraz biorą udział w kołach matematyczno-przyrodniczych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. Pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk, a przy tym rozbudzają kreatywność i ciekawość poznawania otaczającego ich świata.
W ubiegłym roku do pracowni szkolnych trafiły m.in. komputery dla uczniów i nauczycieli, tablety, tablice magnetyczne, ekrany, projektory, drukarki, książki i atlasy astronomiczne. W tym roku placówki otrzymały również profesjonalny sprzęt optyczny wykorzystywany na zajęciach z astrografii. Są to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba.
Zobacz także
W weekend w stolicy mistrzostwa świata w World of Tanks
2015-04-24, 12:36W najbliższy weekend w Warszawie 12 najlepszych e-sportowych drużyn z całego świata będzie się zmagać o tytuł najlepszej na globie w grze World of Tanks. Pula nagród to 300 tys. USD. W zeszłym roku imprezę w stolicy odwiedziło… Czytaj dalej »
"Forbes": Samsung Galaxy S5 ma poważną lukę bezpieczeństwa
2015-04-24, 10:40Samsung Galaxy S5 ma lukę, która może prowadzić do przechwycenia przez cyberprzestępców kopii danych dotyczących odcisków palców użytkownika smartfona - wynika z badania firmy FireEye opublikowanego przez magazyn 'Forbes'. Samsung… Czytaj dalej »
Smartfony Apple'a podatne na zdalne ataki przez sieć bezprzewodową
2015-04-24, 10:24Analitycy firmy Skycure zajmującej się bezpieczeństwem internetowym odkryli, że smartfony iPhone są podatne na ataki prowadzone za pomocą bezprzewodowych sieci Wi-Fi. W ich konsekwencji system operacyjny urządzeń koncernu Apple przestaje… Czytaj dalej »
Google: dochód w pierwszym kwartale wyniósł 17,3 mld dolarów
2015-04-24, 08:46Amerykański koncern Google ogłosił, że dochód w pierwszym kwartale 2015 roku wyniósł 17,3 mld dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z I kwartałem zeszłego roku, w którym osiągnięto dochód 15,4 mld. Mimo to wyniki są gorsze… Czytaj dalej »
Apple Watch trafia do sprzedaży mimo problemów z zapasami
2015-04-24, 08:01Po dwóch tygodniach przedsprzedaży Apple Watch trafia w piątek do wybranych, specjalnych sklepów na całym świecie w tym w Berlinie, Londynie, Los Angeles czy Tokio. Urządzenie na razie nie będzie sprzedawane w zwykłych sklepach koncernu… Czytaj dalej »