Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP
Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, na którego czele jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
Uczelnia właśnie uzyskała krajowo - unijne dofinansowanie tego projektu. Na konkursowej liście jest na trzecim miejscu. Autorzy projektu mają nadzieję, że nowa odmiana ziemniaka może być rewolucją na europejskim rynku.
- Chcemy wprowadzić do uprawy polską odmianę ziemniaka, bardzo odporną na zarazę ziemniaka, a jest to najgroźniejszy patogen ziemniaka. W walce z nim trzeba wykonywać zazwyczaj kilkanaście zabiegów pestycydowych w ciągu sezonu wegetacyjnego. W uprawie tej odmiany będzie można je zredukować. To nie jest GMO, nie idziemy tą ścieżką, to są naturalne sposoby hodowli, które doprowadziły do powstania tej nowej odmiany, a którą już zaczęliśmy testować - powiedział prof. Piotr Prus.
Matką chrzestną projektu jest prof. Małgorzata Szczepanek, a odmiana powstaje w Hodowli Ziemniaka Zamarte.
Zobacz także
ZUS sprawdza niby-chorych. Mają specjalną aplikację!
2019-08-06, 12:03Nowa aplikacja pomaga urzędnikom identyfikować tych, którzy pracują, będąc na zwolnieniu lekarskim. Tysiące osób muszą zwracać zasiłki, głównie prowadzący działalność gospodarczą - podaje we wtorek „Rzeczpospolita”. Czytaj dalej »
Gry wideo, ale i planszówki. E-sport w Inowrocławiu [zdjęcia]
2019-07-28, 08:20W Inowrocławiu trwa turniej gier wideo. Impreza Sprzymierzeni Gaming Center przyciągnęła do hali widowiskowo-sportowej sympatyków wirtualnej rozrywki. Tego rodzaju turnieje mają charakter e-sportu. Czytaj dalej »
„Radio Planet i Komet” ląduje na Księżycu!
2019-07-20, 15:23„50 twarzy Księżyca” to tytuł multimedialnej projekcji poświęconej 50. rocznicy lądowania na Srebrnym Globie. Filmowa opowieść zostanie wyświetlona dziś na Skwerze Lucjana Broniewicza w Toruniu. Czytaj dalej »
Czego oko nie widziało, usłyszą uszy, i poprowadzą, dzięki totupointom!
2019-07-17, 11:45Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jako pierwsza uczelnia w województwie, zainstalował na budynkach uczelnianych system Totupoint, czyli elektroniczne znaczniki, które pomagają w poruszaniu się po kampusie osobom z niepełnosprawnością… Czytaj dalej »
Częściowe zaćmienie Księżyca. Czy aura pozwoli na obserwację?
2019-07-16, 09:38Zaćmienie Księżyca zawsze robi wrażenie - nawet jeśli jest tylko częściowe. Właśnie takie zdarzy się dziś (16.07.) późnym wieczorem. Czytaj dalej »