UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia.
Jest to także początek kadencji profesora inżyniera Marka Adamskiego jako nowego rektora UTP. Było też uroczyste ślubowanie sześciorga najzdolniejszych nowo przyjętych studentów, zabrzmiało tradycyjne „Gaudeamus” w wykonaniu uczelnianego chóru. Najlepsi pracownicy naukowi UTP odebrali medale Ministra Edukacji Narodowej.
Historia bydgoskiej uczelni sięga 1951 roku. Wówczas działalność rozpoczęła Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą w 1964 roku przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską. Na jej podstawie 10 lat później powstała Akademia Techniczno-Rolnicza, a w 2006 roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Do obiegu trafi specjalnie przygotowany znaczek i karta pocztowa. Uroczysta gala odbędzie się natomiast w czerwcu. - Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji i wytężonej pracy dla przyszłości Uniwersytetu. Musimy położyć szczególny nacisk na osiągnięcie jak najlepszych wyników w trwającym procesie ewaluacji, co będzie miało istotny wpływ na dalsze losy uczelni. Chciałbym, aby najbliższe miesiące były także czasem debaty na temat możliwości przekształcenia Uniwersytetu w Politechnikę – mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor UTP.
Nowe władze uczelni zapowiadają także zacieśnienie współpracy badawczo-naukowej z firmami z regionu oraz rozwój współpracy międzynarodowej. Kontynuowane będą także inwestycje w rozwój bazy naukowo-dydaktycznej.
W nowym roku akademickim UTP kształcić będzie blisko 5 tys. studentów na 34 kierunkach. Nowością w ofercie edukacyjnej jest automatyka i elektronika. W związku z epidemią najbliższy semestr zdominowany będzie przez nauczanie zdalne. Zaplanowane są również zajęcia tradycyjne, głównie ćwiczenia laboratoryjne i projektowe.
Zobacz także
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »
Polski sektor kosmiczny ma potencjał
2017-04-30, 10:30Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się… Czytaj dalej »
Rzadki spektakl na kwietniowym niebie
2017-04-28, 10:0228 kwietnia wieczorem Księżyc zakryje Aldebarana - najjaśniejszą gwiazdę, jaka może być przesłonięta przez naszego satelitę. Od zakrycia Aldebarana 09 marca 1497 roku rozpoczął się kopernikański przewrót. Czytaj dalej »
Sonda Cassini ma wysłać sygnał z okolic Saturna
2017-04-27, 10:23Kosmiczna sonda Cassini ma dziś wysłać sygnał potwierdzający, czy ostatni etap jej misji idzie zgodnie z planem. Statek przez najbliższe miesiące ma krążyć w pobliżu Saturna. Czytaj dalej »