Wykłady z daleka, ćwiczenia z bliska. Tak uczelnie radzą sobie w pandemii
Zajęcia hybrydowe - to słowo klucz w nowym roku akademickim w regionie kujawsko-pomorskim. W ten sposób kadra naukowa i studenci będą przez najbliższe miesiące „omijać" koronawirusa. Nowy rok akademicki zainaugurowano w czwartek na UMK w Toruniu.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbyła się w czwartek wyjątkowa inauguracja wyjątkowego roku akademickiego. Naukę w tzw. systemie hybrydowym rozpoczyna ponad 20 tys. studentów. To także początek kadencji nowego rektora prof. Andrzeja Sokali. W uroczystości w auli UMK ze względu na epidemię wzięła udział tylko garstka studentów i wykładowców. - Te zajęcia, które da się poprowadzić zdalnie, będą prowadzone zdalnie, natomiast pozostałe będą odbywać się w salach wykładowych, laboratoriach, w pracowniach, oczywiście przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego. Dotyczy to także toruńskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Zdalnie będą odbywać się wykłady, natomiast na zajęcia kliniczne, praktyczne zapraszamy do salach wykładowych, w klinikach - mówi rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski.
Dotychczasowy rektor UMK prof. Andrzej Tretyn otrzymał medal Thorunium oraz medal marszałka województwa z okazji 100-lecia powrotu Kujaw i Pomorza do Macierzy.
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rok akademicki rozpoczyna w hybrydowy sposób około 7 tysięcy studentów. - Zasiądą częściowo w salach wykładowych, a częściowo przed ekranami komputerów i laptopów - mówi rzecznik uczelni Tomasz Zieliński. - Ogólne zasady wyglądać będą następująco: zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w sposób mieszany. Studenci pierwszych roczników, jak również ostatnich semestrów studiów inżynierskich, ćwiczenia odbywać będą w murach uczelni, natomiast wykłady online, z wykorzystaniem platformy elektronicznej. Studenci pozostałych roczników studiują w trybie online. Nasze systemy elektroniczne są gotowe. Mamy już doświadczenie, które nabywaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na UKW odbędzie się 13 października - oczywiście w reżimie sanitarnym i bez zapraszania gości.
Zobacz także
KE oskarża Google'a o łamanie prawa UE w związku z Androidem
2016-04-20, 13:34Komisja Europejska poinformowała w środę, że koncern Google łamie unijne przepisy antymonopolowe, nadużywając swojej dominującej pozycji poprzez wymuszanie stosowania własnych aplikacji w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym… Czytaj dalej »
Postawione "na głowie" wirusy zwiększą skuteczność bioczujników
2016-04-18, 09:25Jak zmusić wirusy, aby stanęły 'na głowie' i z uniesionymi do góry czułkami wykrywały bakterie? Naukowcy musztrują je polem elektrycznym, dzięki czemu - umieszczone w bioczujnikach - skuteczniej zidentyfikują bakterie w ludzkim organizmie… Czytaj dalej »
Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE
2016-04-07, 07:30Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy… Czytaj dalej »
Aplikacja WhatsApp wprowadza pełne szyfrowanie
2016-04-06, 10:18WhatsApp - należący do Facebooka komunikator internetowy dla smartfonów - wprowadza pełne szyfrowanie całej komunikacji między swoimi użytkownikami (tzw. szyfrowanie end-to end), których jest około miliarda - informują media. Czytaj dalej »
Microsoft i Toyota będą wspólnie pracować nad inteligentnymi autami
2016-04-05, 18:46Amerykanie i Japończycy łączą siły, aby wspólnie pracować nad projektem zintegrowanych z usługami chmurowymi samochodów, dzięki czemu pojazdy mają stać się bardziej inteligentne - ogłosił koncern Toyota informując o nawiązaniu… Czytaj dalej »