Leki działają na Covid-19, ale program prof. Jacka Kubicy utknął w miejscu
Co dalej z badaniami nad wykorzystaniem leków kardiologicznych w walce z koronawirusem? Dziesięcioro pacjentów z Covid-19 ze szpitala w Grudziądzu, którzy wzięli udział w testach naukowców z Collegium Medium UMK, wyzdrowiało, ale kolejnych badań dotąd nie rozpoczęto.
W czerwcu badacze otrzymali zgodę na prowadzenie projektu w ośrodkach na Śląsku, gdzie jest najwięcej zakażeń, ale do tej pory do nich nie doszło. Chodzi o dwa dostępne na rynku leki - jeden stosowany przy arytmii serca, drugi w nadciśnieniu tętniczym. - Nasze badania wykazały, że pomagają one w zahamowaniu Covid-19 u osób już zakażonych oraz rozprzestrzenianiu się infekcji na inne osoby – tłumaczy prof. Jacek Kubica z Collegium Medicum UMK. - Jeśli w środowisku komórek był ten lek, wirus nie był w stanie wniknąć do wnętrza komórki.
Aby wyniki badań klinicznych były miarodajne, naukowcy muszą poddać leki około 900 chorym. W projekcie miały wziąć udział ośrodki w Katowicach, Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie Koźlu, na chęciach się jednak skończyło. - Jestem rozczarowany, może zdziwiony – mówi prof. Kubica.
Naukowcy wystąpili teraz o nowy grant na prowadzenie badań, dzięki któremu ośrodki, które zdecydowałyby się przystąpić do testów, otrzymywałyby dodatkowe pieniądze. - Mam nadzieję, że dzięki temu badania ruszą z nowym impetem – mówi profesor. Badania w Grudziądzu sfinansował UMK.
Zobacz także
System antyplagiatowy w szkołach średnich
2015-09-01, 09:44Nowe narzędzie do walki z plagiatowaniem w szkołach. Od 1 września Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny jest w 3 tysiącach szkół średnich na terenie całego kraju. Czytaj dalej »
Firma z Polski dostarczy oprogramowanie dla OBWE
2015-08-27, 17:31Polska firma IC Solutions podpisała kontrakt z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na dostarczenie oprogramowania do 300 elektronicznych długopisów. Urządzenia będą wykorzystywane przez obserwatorów OBWE podczas… Czytaj dalej »
U wybrzeży Alaski masowo giną wieloryby
2015-08-27, 12:09Od maja u wybrzeży wyspy Kodiak na Alasce odnotowano ponad 30 niewyjaśnionych zgonów wielorybów. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) zdecydowała się rozpocząć badania w tej sprawie. Czytaj dalej »
Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
2015-08-27, 08:30Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn… Czytaj dalej »
Naukowcy: kaplica w Grunwaldzie wzniesiona w miejscu obozu Krzyżaków
2015-08-24, 16:39Kaplica pobitewna na Polach Grunwaldzkich została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu: to prawie pewne, świadczy o tym nagromadzenie wokół niej znalezisk militariów, pozostałości po zdobywaniu obozu - ocenili naukowcy po tegorocznych… Czytaj dalej »