Centrum Nauk Technicznych powstanie na UMK. Są pieniądze, zaczynają budowę
- To będzie zupełnie nowa jakość kształcenia - tak o projekcie budowy Centrum Nauk Technicznych mówią władze toruńskiego UMK. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało uczelni dotację na realizację inwestycji.
Centrum Nauk Technicznych będzie nowoczesnym zapleczem dla kierunków technicznych prowadzonych na wydziale fizyki, astronomii i informatyki stosowanej. – Obecnie, dzięki życzliwości władz miasta, korzystamy z niewielkiego budynku poza kampusem. Teraz będziemy mieli zupełnie nowe możliwości rozwoju tych kierunków na naszej uczelni – mówi dziekan wydziału prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski.
Kompleks dwóch budynków, o łącznej powierzchni 2 tys. m kw., powstanie na zachodnim skraju kampusu uniwersyteckiego na Bielanach, między Szosą Okrężną a pętlą tramwajową „Uniwersytet”. Uczelnia szuka obecnie projektanta, a prace budowlane rozpoczną się na początku przyszłego roku. UMK będzie miał na realizację inwestycji 12 miesięcy.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 22 mln zł. Centrum Nauk Technicznych ma powstać w ciągu roku. Korzystać z niego będą m.in. studenci fizyki i informatyki technicznej oraz robotyki i automatyki.
Decyzję ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przekazaniu 15 mln zł na jego budowę przekazała ustępującemu rektorowi UMK toruńska poseł Iwona Michałek. – Przekazuję tę decyzję w ostatnim dniu urzędowania pana rektora. Cieszę się, że przez te osiem lat mogłam uczestniczyć w rozwoju swojego uniwersytetu – mówiła posłanka. Przekazaniu decyzji towarzyszyło podsumowanie dotychczasowych kadencji odchodzącego rektora. Od wtorku (1 września) uczelnią kieruje prof. Andrzej Sokala.
Zobacz także
Google Play wprowadza kategorie wiekowe
2015-03-19, 19:42Google Play zrezygnowało z własnego systemu klasyfikacji gier i aplikacji na system Android na rzecz regionalnych kategorii wiekowych nadawanych m.in. przez PEGI i ESRB. Zmienił się również proces kontroli nad klasyfikacją udostępnianych… Czytaj dalej »
Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
2015-03-19, 18:40Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże… Czytaj dalej »
Eksperci: internet rzeczy to duża szansa, ale niesie pewne zagrożenia
2015-03-19, 14:59Internet rzeczy, oprócz wielu udogodnień w życiu codziennym czy przemyśle, niesie za sobą pewne zagrożenia - przekonywali uczestnicy konferencji Cisco Forum w Zakopanem. Czytaj dalej »
Bieg przez pustynię, fizyka w kuchni i pomoc trzmielom - na TEDx w Warszawie
2015-03-18, 17:14Czego może nauczyć maraton przez pustynię? Czy człowiek z tabletem jest prawdziwie kreatywny? Jak w zwykłej kuchni obudzić w sobie fizyka? - to niektóre z tematów środowej konferencji TEDx, zorganizowanej w Warszawie pod hasłem 'The… Czytaj dalej »
Oculus Rift jednak nie w tym roku?
2015-03-18, 10:14Technologia rzeczywistości wirtualnej znalazła się w centrum zainteresowania liderów branży komputerowej. Tymczasem data premiery komercyjnej wersji gogli do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift może ulec opóźnieniu - wynika z wypowiedzi… Czytaj dalej »