Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat związany z toruńską uczelnią.
Studia geograficzne ukończył na UMK w 1969 roku. Siedem lat później uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, a w 1993 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk o ziemi w zakresie geografii — hydrologii.
Pracował m.in. w stacji badawczej w Siemionkach nad jeziorem Gopło, a od 1973 roku w Zakładzie Geomorfologii i Hydrologii Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, początkowo na stanowisku asystenta, a od 1976 r. adiunkta. Od 1992 r. pracował na stanowisku docenta.
W 1897 roku został kierownikiem Stacji Badawczej PAN w Dobiegniewie nad Zbiornikiem Włocławskim. W 1994 r. rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Geografii UMK, a w latach 1996-2000 był jego kierownikiem. Następnie był kierownikiem Zakładu Kriologii i Badań Polarnych (2000-2012).
W swojej pracy naukowej skupiał się na zagadnieniach hydrologicznych, glacjologicznych, gospodarki wodnej, a także fizyki wody i ochrony zasobów wodnych. Jak podaje UMK, prowadził również badania na Zbiorniku Włocławskim i dolnej Wiśle, gdzie realizował prace dotyczące problemów związanych z powstawaniem zatorów lodowych i przeciwdziałaniem ich skutkom.
Napisał ponad 100 tekstów naukowych poświęconych problemom hydrologii Polski i krajów polarnych.
"Jednak jego największą pasją stały się badania polarne na Spitsbergenie. Uczestniczył w pierwszej Toruńskiej Wyprawie Polarnej na Spitsbergen w 1975 r., a następnie w wyprawach Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu (letnie wyprawy 1978 i 1979 oraz zimowe w latach 1980/1981). Na Spitsbergen wracał wielokrotnie, najczęściej jako kierownik wielu wypraw. Przyczynił się do rozszerzenia badań z zakresu glacjologii, hydrologii i permafrostu, a także do rozbudowy i modernizacji Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Odbył liczne staże zagraniczne w Rosji, Szwecji, USA, Niemczech, Finlandii, Francji, Austrii, Szwajcarii" - napisano w biogramie przesłanym PAP po jego śmierci.
Rzecznik prasowy Festiwalu Wisły Jacek Kiełpiński informując o śmierci prof. Grzesia, swojego wieloletniego przyjaciela, napisał na Facebooku, że "Wisła płacze".
Uroczystości pogrzebowe prof. Grzesia odbędą się w Ciechocinku 26 sierpnia.
Zobacz także
Kwantowy komputer nie tak szybki
2014-01-18, 11:45Komputery przyszłości, tak zwane komputery kwantowe, nie zawsze są znacznie szybsze od tradycyjnych. Wskazują na to wstępne eksperymenty przeprowadzone przez kanadyjską firmę D-Wave. Czytaj dalej »
Skamielina ryby pokazuje, kiedy zaczęły się wykształcać tylne nogi
2014-01-18, 10:43Skamielina ryby sprzed 375 mln lat, znaleziona na kanadyjskiej wyspie Ellesmere pokazuje, że tylne nogi zaczęły się wykształcać u ryb jeszcze zanim niektóre gatunki kręgowców wybrały życie na suchym lądzie. Czytaj dalej »
Polski przeszczep twarzy najlepszym zabiegiem na świecie w 2013 r.
2014-01-16, 07:59Pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. podczas zakończonego właśnie na Hawajach dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej… Czytaj dalej »
Nowe laboratorium NCBJ przyspieszy prace nad lekami do radioterapii
2014-01-15, 18:59Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków oddano do użytku w środę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Umożliwi ono np. przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w… Czytaj dalej »
Odkryto kolejny kanion pod lodem Antarktydy
2014-01-15, 11:35Potężny rów - głębszy niż Wielki Kanion Kolorado, odkryli pod lodem Antarktydy naukowcy dzięki danym satelitarnym i radarowym. Informują o tym w 'Geological Society of America Bulletin'. Czytaj dalej »