Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat związany z toruńską uczelnią.
Studia geograficzne ukończył na UMK w 1969 roku. Siedem lat później uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, a w 1993 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk o ziemi w zakresie geografii — hydrologii.
Pracował m.in. w stacji badawczej w Siemionkach nad jeziorem Gopło, a od 1973 roku w Zakładzie Geomorfologii i Hydrologii Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, początkowo na stanowisku asystenta, a od 1976 r. adiunkta. Od 1992 r. pracował na stanowisku docenta.
W 1897 roku został kierownikiem Stacji Badawczej PAN w Dobiegniewie nad Zbiornikiem Włocławskim. W 1994 r. rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Geografii UMK, a w latach 1996-2000 był jego kierownikiem. Następnie był kierownikiem Zakładu Kriologii i Badań Polarnych (2000-2012).
W swojej pracy naukowej skupiał się na zagadnieniach hydrologicznych, glacjologicznych, gospodarki wodnej, a także fizyki wody i ochrony zasobów wodnych. Jak podaje UMK, prowadził również badania na Zbiorniku Włocławskim i dolnej Wiśle, gdzie realizował prace dotyczące problemów związanych z powstawaniem zatorów lodowych i przeciwdziałaniem ich skutkom.
Napisał ponad 100 tekstów naukowych poświęconych problemom hydrologii Polski i krajów polarnych.
"Jednak jego największą pasją stały się badania polarne na Spitsbergenie. Uczestniczył w pierwszej Toruńskiej Wyprawie Polarnej na Spitsbergen w 1975 r., a następnie w wyprawach Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu (letnie wyprawy 1978 i 1979 oraz zimowe w latach 1980/1981). Na Spitsbergen wracał wielokrotnie, najczęściej jako kierownik wielu wypraw. Przyczynił się do rozszerzenia badań z zakresu glacjologii, hydrologii i permafrostu, a także do rozbudowy i modernizacji Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Odbył liczne staże zagraniczne w Rosji, Szwecji, USA, Niemczech, Finlandii, Francji, Austrii, Szwajcarii" - napisano w biogramie przesłanym PAP po jego śmierci.
Rzecznik prasowy Festiwalu Wisły Jacek Kiełpiński informując o śmierci prof. Grzesia, swojego wieloletniego przyjaciela, napisał na Facebooku, że "Wisła płacze".
Uroczystości pogrzebowe prof. Grzesia odbędą się w Ciechocinku 26 sierpnia.
Zobacz także
Do końca 2015 r. budowa tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu
2014-10-19, 11:06W Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. Inwestycje wspierane miliardem euro z funduszy UE na lata 2007-2013 mają zakończyć się do końca 2015 r., realizują… Czytaj dalej »
W sobotę rusza II Europejski Tydzień Kodowania
2014-10-10, 14:18Ponad 100 imprez takich jak warsztaty z programowania komputerowego dla dzieci, dorosłych i osób starszych, zajęcia dla kobiet, warsztaty z elektroniki - odbędzie się podczas rozpoczynającego się w sobotę II Europejskiego Tygodnia… Czytaj dalej »
3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski
2014-10-10, 09:213657 linków zostało usuniętych od 29 maja br. z wyników wyszukiwania przez Google po prośbach z Polski. Wnioskowano o usunięcie 14 586 linków. W sumie z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii napłynęło 144 907 próśb… Czytaj dalej »
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »