UMK jest w sieci europejskich uniwersytetów - w grupie siła i potencjał!
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest już pełnoprawnym członkiem YUFE, czyli Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Europy (Young Universities for the Future of Europe). To jedno z siedemnastu stowarzyszeń uniwersyteckich powołanych w ramach Unii Europejskiej. Członkostwo w tym gronie daje studentom i kadrze większe możliwości rozwoju.
- To jak wejście Polski do Unii Europejskiej - mówi prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK. - Unia Europejska nie jest tak liczna jak Stany Zjednoczone i zwłaszcza jak Azja Dalekiego Wschodu, musiała więc stworzyć pewne mechanizmy konkurencji z tym regionami. Takim mechanizmem miało być powstanie sieci, często niezbyt dużych uniwersytetów, które same w sobie nie mogłyby konkurować po talenty. Z 54 sieci, które zostały zgłoszone do konkursu, wyłoniono tylko 17. Najwyżej oceniono sieć YUFE.
- Ten program jest projektem pilotażowym przewidzianym na trzy lata. Mamy wypracować ideę uniwersytetu europejskiego. Student naszego uniwersytetu, UMK, będzie studentem uczelni w Maastrcicht, w Madrycie i odwrotnie. Ta idea uniwersytetu europejskiego będzie finansowana w dłuższej perspektywie, mówi się, że przynajmniej do 9 lat - wyjaśnia prorektor UMK prof. Wojciech Wysota.
Do YUFE należą także m.in. Uniwersytet w Maastricht, w Essex czy w Antwerpii.
UMK jest czwartą uczelnią w Polsce, która została członkiem jednego z europejskich konsorcjów uniwersyteckich.
Więcej w materiale Katarzyny Prętkowskiej.
Zobacz także
Konferencja Digital Workshops w Bydgoszczy
2016-10-05, 10:01W dniach od 19 do 21 października br., Bydgoszcz stanie się miejscem spotkań grafików, designerów, projektantów, a także osób związanych z marketingiem i reklamą. Wszystko z okazji odbywającej się w tych dniach konferencji DigitalWorkshops… Czytaj dalej »
Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi
2016-10-04, 20:36David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej… Czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę o identyfikacji elektronicznej
2016-09-27, 16:44Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą we wtorek podpisał prezyden… Czytaj dalej »
Przejrzeć ciało na wylot: odkryto sposób na przezroczyste myszy
2016-09-27, 09:05Wiadomo już, jak sprawić, by spreparowane ciało myszy stało się przejrzyste. W dodatku - dzięki technikom genetycznym - można zmusić wybrane komórki do świecenia. A wtedy już nic przed okiem naukowców się nie ukryje. W opracowaniu… Czytaj dalej »
Pojazdy bez kierowcy już niedługo mogą pojawić się na ulicach Łodzi
2016-09-27, 08:57Niewykluczone, że już w 2018 r. na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - pojawią się pierwsze pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy, które wozić będą łodzian i turystów. Nad koncepcją wyglądu takich pojazdów pracuje grupa… Czytaj dalej »