Rozgwieżdżony Toruń w obiektywie Piotra Majewskiego - zobacz to!
Jest radiowcem, ale także miłośnikiem i pasjonatem astronomii. Nasz radiowy kolega Piotr Majewski ma dla Państwa nowy filmowy kosmiczny projekt, który już dziś (22.05) będzie dostępny na jego kanale Youtube Radio-teleskop.pl.
Film „Rozgwieżdżony Toruń” powstał w ramach projektu Toruńskiej Agendy Kulturalnej „Daj sztukę”. Z Piotrem Majewskim rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Prezentacja jest efektem wielu sesji fotograficznych z różnych lat, pór roku, pór nocy i z różnych miejsc w mieście.
- Spoiwem jest Toruń. Taki był obstalunek. Toruńska Agenda Kulturalna prosiła, by zgłaszać projekty związane w jakiś sposób z Toruniem, a ponieważ mam zaszczyt i przyjemność od ponad 15 lat “astro” fotografować miasto, trochę materiału się nagromadziło. Jest więc o czym opowiadać, stąd też pojawiła się moja propozycja takiego astrofotograficznego spaceru po różnych zakątkach Torunia i okolic, często po zakątkach nieoczywistych. Znalazłem modus vivendi w postaci osobistej opowieści o tym jak powstawały zdjęcia, jakie były okoliczności ich wykonania, które efekty są łatwiejsze do uzyskania (np. Merkury jest planetą bardzo ulotną i trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć w niebo, żeby go sfotografować). (...)
Film “Rozgwieżdżony Toruń” pojawi się w serwisie YouTube na kanale radio-teleskop.pl.
Więcej w materiale dźwiękowym Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek, a całej rozmowy można wysłuchać w sobotę, 23 maja, po godz. 15:00 w audycji "Porozmawiajmy o kulturze".
Zobacz także
Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza
2015-01-15, 17:53Spacery śladami gdańskich ludzi nauki, warsztaty astronomiczne i historyczne oraz gra poświęcone Janowi Heweliuszowi, to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach Święta Gdańskiej Nauki obchodzonego przy okazji rocznicy urodzin… Czytaj dalej »
Mistrzostwa świata w grach komputerowych odbędą się w Łodzi
2015-01-15, 14:15Łódź uzyskała akceptację Międzynarodowej Federacji Sportów Elektronicznych jako miejsce rozegrania tegorocznych mistrzostw świata w grach komputerowych. Będzie to siódma edycja mistrzostw - poprzednia odbyła się w Baku (Azerbe… Czytaj dalej »
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej produkują grafen o większej wytrzymałości
2015-01-14, 17:15Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in… Czytaj dalej »
Wrocławscy studenci zbadają szkodliwość freonów
2015-01-14, 08:22Studenci z Wrocławia sprawdzą, czy freon jest tak bardzo szkodliwy, jak zwykle się uważa. Na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się niszczący… Czytaj dalej »
Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios
2015-01-13, 19:14Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios - poinformowała amerykańska wytwórnia. Serial - pierwszy w karierze legendarnego reżysera - będzie dostępny w wybranych krajach w serwisie streamingowym Prime Instant Video… Czytaj dalej »