Komputery i serwery do walki z wirusem - sprzęt UTP udostępniony naukowcom
UTP włącza się do akcji folding@home, która daje możliwość wsparcia prac naukowców z całego świata starających się lepiej zrozumieć koronawirusa 2019 (2019-nCoV) i znaleźć na niego antidotum. Do realizacji tego zadania UTP przeznaczyło 30 serwerów.
Infekcja koronawirusem polega na związaniu białka na powierzchni wirusa z białkiem receptorowym w komórce płucnej. To białko wirusowe nazywa się białkiem szczytowym, a receptor jest znany jako ACE2. Przeciwciało terapeutyczne jest rodzajem białka, które może blokować wiązanie się białka wirusowego z jego receptorem w komórce płuc, zapobiegając w ten sposób infekcji wirusa.
Przeciwciało dla innego koronawirusa: SARS-CoV zostało już opracowane, ale aby powstały przeciwciała terapeutyczne dla 2019-nCoV, naukowcy muszą lepiej poznać strukturę białka wirusa. Należy zbadać nie tylko jeden kształt wirusowego białka kolca, ale wszystkie sposoby, jakimi białko porusza się i składa w alternatywne kształty, aby zrozumieć, jak wchodzi w interakcję z receptorem ACE2.
Modelowanie komputerowe pozwala osiągnąć ten cel. Wymaga jednak dużej mocy obliczeniowej. Do realizacji tego zadania UTP przeznaczyło 30 serwerów. Uczelnia zachęca do dołączenia do akcji folding@home i udostępnienia mocy obliczeniowej swojego komputera na potrzeby prac naukowców.
Instrukcja:
Ze strony https://foldingathome.org/start-folding/ należy pobrać i zainstalować klient oprogramowania
Po uruchomieniu klienta następuje przekierowanie na stronę https://client.foldingathome.org
Po kliknięciu "Change identity" należy ustawić nazwę użytkownika oraz podać numer drużyny TeamUTP: 257620 (hasło może zostać puste, więcej informacji na foldingathome.org) Typ choroby – należy zostawić "Any disease", bo w tej kategorii znajdują się badania nad COVID-19
Oprogramowanie jest bezpieczne, stworzone przez Uniwersytet Stanforda i korzysta tylko i wyłącznie z zasobów procesora i/lub karty graficznej, które w danej chwili są nieużywane. Już teraz wiele komputerów pracuje w tym samym celu, starając się o jak najszybsze opracowanie.
Zobacz także
Testy próbek DNA nie potwierdziły legendy Wielkiej Stopy
2014-07-02, 20:08Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował 36 próbek sierści rzekomo zgubionej przez yeti lub inne legendarne stworzenia. Wszystkie pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, wilki, krowy czy szopy. Czytaj dalej »
CERT: wirus podmieniający numery kont bankowych wciąż groźny
2014-07-02, 16:34Wirus VBKlip, który podmienia numery kont bankowych, w efekcie czego przelewy zamiast do adresatów trafiają do cyberprzestępców, jest wciąż groźny - informuje CERT Polska. Czytaj dalej »
Cybernetyczny atak na firmy energetyczne, ślady prowadzą do Rosji
2014-07-01, 16:46Systemy kontrolne setek europejskich i amerykańskich firm z branży energetycznej zostały zaatakowane z użyciem nowoczesnej broni cybernetycznej przez hakerów, najprawdopodobniej powiązanych z Rosją - informuje 'Financial Times'. Czytaj dalej »
Pierwsze "górnicze czarne skrzynki" w pięciu kopalniach
2014-06-30, 17:25W pięciu kopalniach zainstalowano tzw. górnicze czarne skrzynki - urządzenia dostarczające informacji o podziemnych zagrożeniach i warunkach klimatycznych. Działając niezależnie od kopalnianych przyrządów mają m.in. ukrócić proceder… Czytaj dalej »
Test marsjańskiego statku nad Hawajami [wideo]
2014-06-29, 13:13Potocznie mówiono, że to latający talerz. Tak naprawdę był to nowoczesny statek NASA, który testował technologie niezbędne do dalszego podboju Marsa i dostarczania na tę planetę sprzętu lądującego na spadochronach. Czytaj dalej »