Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jak mówi profesor Adam Gadomski, chodzi o jak najszybsze przesyłanie wiarygodnego materiału.
- Informacja jest jednym z najważniejszych towarów, który istnieje w dobie współczesnej, i którym w jakimś sensie wygrywamy lub przegrywamy swoje życie, albo też swoje działanie w przestrzeni publicznej. Informacja jest nadal pojęciem, pewnym adresem, który wymaga nieustannej pracy. Ideałem byłoby przesyłać informację z prędkością największą obecnie mierzoną w przyrodzie, czyli z prędkością światła. To już jest dokonywane, ale ważne jest, aby móc te informacje odpowiednio zakodować, to jest temat naszej konferencji. Im gęściej i ściślej ja zakodujemy, tym większy pakiet informacyjny prześle się do odbiorcy.
Specjalnym wydarzeniem Międzynarodowego Kolokwium będzie koncert w wykonaniu Stanley’a Breckenridge’a – amerykańskiego pianisty bluesowego i jazzowego, wokalisty, kompozytora, a także doktora muzykologii i wykładowcy na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Rejestracja na koncert odbywa się poprzez wydarzenie na uczelnianym profilu na Facebooku - https://www.facebook.com/events/398513167491143/. Koncert odbędzie się 24 października o godz. 16:00 w Auditorium Novum.
Zobacz także
Badania: przez dwie godziny wdychali spaliny z diesla. To zakłóciło pracę mózgu
2023-02-03, 10:15Nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może zakłócać pracę mózgu - wynika z badania naukowców kanadyjskich, które publikuje pismo „Environmental Health”. Czytaj dalej »
W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
2023-02-02, 07:00Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy… Czytaj dalej »
Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
2023-02-01, 08:05Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji - informuje uczelnia. Czytaj dalej »
Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
2023-01-29, 12:50Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny… Czytaj dalej »
Środowisko w rękach inżynierów. PR PiK z wizytą na Politechnice Bydgoskiej [wideo, zdjęcia]
2023-01-18, 18:10Jakość wody w Brdzie jest obecnie na tyle dobra, że jej ujęcie dla mieszkańców mogłoby znajdować się w ścisłym centrum Bydgoszczy - mówią zgodnie naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej i przypominają… Czytaj dalej »