Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jak mówi profesor Adam Gadomski, chodzi o jak najszybsze przesyłanie wiarygodnego materiału.
- Informacja jest jednym z najważniejszych towarów, który istnieje w dobie współczesnej, i którym w jakimś sensie wygrywamy lub przegrywamy swoje życie, albo też swoje działanie w przestrzeni publicznej. Informacja jest nadal pojęciem, pewnym adresem, który wymaga nieustannej pracy. Ideałem byłoby przesyłać informację z prędkością największą obecnie mierzoną w przyrodzie, czyli z prędkością światła. To już jest dokonywane, ale ważne jest, aby móc te informacje odpowiednio zakodować, to jest temat naszej konferencji. Im gęściej i ściślej ja zakodujemy, tym większy pakiet informacyjny prześle się do odbiorcy.
Specjalnym wydarzeniem Międzynarodowego Kolokwium będzie koncert w wykonaniu Stanley’a Breckenridge’a – amerykańskiego pianisty bluesowego i jazzowego, wokalisty, kompozytora, a także doktora muzykologii i wykładowcy na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Rejestracja na koncert odbywa się poprzez wydarzenie na uczelnianym profilu na Facebooku - https://www.facebook.com/events/398513167491143/. Koncert odbędzie się 24 października o godz. 16:00 w Auditorium Novum.
Zobacz także
Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego
2015-03-11, 16:33Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czytaj dalej »
Eksperci ocenili najnowszego MacBooka: da nowe możliwości użytkowania
2015-03-11, 12:31Najnowszy model MacBooka jest bardzo lekkim laptopem o innowacyjnej konstrukcji - posiada tylko jeden port i ekran typu Retina - eksperci nie są zgodni w ocenach, wskazując na jego ograniczenia sprzętowe. Zwracają jednocześnie uwagę… Czytaj dalej »
Wielki Zderzacz Hadronów po 2 latach przerwy ruszy ze zdwojoną energią
2015-03-11, 08:35W marcu, po dwóch latach przerwy ma ponownie ruszyć Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą. Ma osiągnąć prawie dwa razy większą energię zderzeń niż dotąd. Mimo że LHC był wyłączony, fizycy nie mieli wakacji - powiedział… Czytaj dalej »
Katowickie Mistrzostwa Świata w grach komputerowych już w czwartek
2015-03-10, 18:48Firma Electronic Sports League ogłosiła harmonogram głównych turniejów zaplanowanych na IEM Katowice 2015. Międzynarodowa impreza e-sportowa rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Do Katowic ponownie zjadą się fani gier komputerowych… Czytaj dalej »
Aerodynamiczne ciężarówki - bezpieczeństwo i oszczędność paliwa
2015-03-10, 18:42Za kilka lat mają pojawić się na drogach w UE aerodynamiczne ciężarówki. Mają być bardziej bezpieczne i ekologiczne. To efekt zmian przepisów, które we wtorek przyjął Parlament Europejski, a w ciągu kilku tygodni zatwierdzą formalnie… Czytaj dalej »