Świat online to nie wszystko
Jaki wpływ na rozwój młodego człowieka mają nowe technologie? Jak z e-uzależnieniem i nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych mogą radzić sobie szkoły?
Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci na 13. Kongresie Zarządzania Oświatą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Szkoła uczy, ale też wychowuje – zaznacza Iwona Brzózka - Złotnicka, koordynatorka programu Mistrzowie Kodowania.
- Jeżeli wychowujemy, to jesteśmy też odpowiedzialni za aspekt funkcjonowania dziecka w świecie cyfrowym, za jego optymalny rozwój i dawanie mu przykładu. To, w jaki sposób my podchodzimy do technologii widzą nasi uczniowie i tak też postępują. Mówiliśmy też o tym, że jeżeli zabieramy uczniom telefony na przerwach, to dajmy im coś w zamian, pokażmy im alternatywę, że mogą zagrać w piłkarzyki lub w gry planszowe, że mogą ze sobą porozmawiać. Musimy ich uczyć dobrego nawyku, nie tylko tego cyfrowego, ale też takiego, który pokazuje im, że w świecie możemy funkcjonować w bardzo różnych perspektywach, także takiej offline - powiedziała Iwona Brzózka - Złotnicka.
Tematy innych wykładów dotyczą RODO, trudnych rozmów szkoły z rodzicami czy filmu w pracy wychowawczej. Trzydniowy Kongres Zarządzania Oświatą jest największym w Polsce spotkaniem kadry kierowniczej oświaty.
Zobacz także
Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"
2014-02-11, 17:29Przenośne laboratorium daktyloskopijne, latarka dla niewidomych czy sterowane ręcznie ramię robota to tylko część z polskich wynalazków docenionych za granicą w 2013 r., jakie można zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Czytaj dalej »
Ekspert: bezpieczny internet zależy także od zachowania użytkowników sieci
2014-02-10, 20:04Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w internecie i w jaki sposób z niego korzysta - powiedział PAP dyrektor NASK Michał Chrzanowski. We wtorek 11 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony będzie Dzień… Czytaj dalej »
Brytyjska spółka chce produkować energię z pływów morskich
2014-02-10, 10:25Brytyjska firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę elektrowni pozyskującej energię z pływów morskich. Potencjalna moc produkcyjna szacowana jest na 320 MW w szczytowym okresie pływów. Czytaj dalej »
Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
2014-02-06, 20:52Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego… Czytaj dalej »
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »