Świat online to nie wszystko
Jaki wpływ na rozwój młodego człowieka mają nowe technologie? Jak z e-uzależnieniem i nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych mogą radzić sobie szkoły?
Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci na 13. Kongresie Zarządzania Oświatą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Szkoła uczy, ale też wychowuje – zaznacza Iwona Brzózka - Złotnicka, koordynatorka programu Mistrzowie Kodowania.
- Jeżeli wychowujemy, to jesteśmy też odpowiedzialni za aspekt funkcjonowania dziecka w świecie cyfrowym, za jego optymalny rozwój i dawanie mu przykładu. To, w jaki sposób my podchodzimy do technologii widzą nasi uczniowie i tak też postępują. Mówiliśmy też o tym, że jeżeli zabieramy uczniom telefony na przerwach, to dajmy im coś w zamian, pokażmy im alternatywę, że mogą zagrać w piłkarzyki lub w gry planszowe, że mogą ze sobą porozmawiać. Musimy ich uczyć dobrego nawyku, nie tylko tego cyfrowego, ale też takiego, który pokazuje im, że w świecie możemy funkcjonować w bardzo różnych perspektywach, także takiej offline - powiedziała Iwona Brzózka - Złotnicka.
Tematy innych wykładów dotyczą RODO, trudnych rozmów szkoły z rodzicami czy filmu w pracy wychowawczej. Trzydniowy Kongres Zarządzania Oświatą jest największym w Polsce spotkaniem kadry kierowniczej oświaty.
Zobacz także
KE chce likwidować bariery na rynku cyfrowym
2015-03-25, 17:27KE przymierza się do usuwania barier na rynku cyfrowym w UE; chce ułatwić transgraniczny handel elektroniczny, uprościć zasady dotyczące podatku VAT oraz walczyć z internetowymi blokadami regionalnymi. W środę odbyła się pierwsza… Czytaj dalej »
Oprogramowanie Microsoftu znajdzie się na urządzeniach z Androidem
2015-03-24, 11:01Microsoft poinformował o podpisaniu umowy z 11 podmiotami oferującymi sprzęt elektroniczny z mobilnym systemem operacyjnym Android. Na mocy porozumienia ich urządzenia będą mieć fabrycznie zainstalowane programy pakietu Office i komunikator… Czytaj dalej »
Prezes Google'a zapowiada dalsze prace na inteligentnymi okularami
2015-03-24, 09:54Prezes wykonawczy Google Erick Schmidt zapewnił w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal', że koncern nie rezygnuje z projektu inteligentnych okularów, po tym jak na początku roku zakończył sprzedaż Google Glass… Czytaj dalej »
Nowa aplikacja Instagrama umożliwia łączenie zdjęć w kolaże
2015-03-24, 08:43Fotograficzny serwis społecznościowy Instagram udostępnił w poniedziałek aplikację do łatwego i szybkiego łączenia wielu zdjęć w jedną kompozycję. Program Layout jest na razie dostępny tylko na urządzenia z systemem iOS. Czytaj dalej »
Stymulator nerwu ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca
2015-03-23, 16:42Wszczepiony stymulator nerwu błędnego ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca u pacjentki, która od lat cierpi na tę chorobę. Pierwszą taką operację w Polsce wykonali przed tygodniem lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego… Czytaj dalej »