Egipt zaostrza kontrolę nad internetem
Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi podpisał nowe prawo, które zaostrza kontrolę nad siecią - podał w niedzielę serwis BBC. Nowe "przepisy o cyberbezpieczeństwie" umożliwiają blokadę przez egipskie władze stron internetowych, które zostaną uznane za zagrożenie dla gospodarki czy bezpieczeństwa narodowego.
Jak wskazano, osobom, którym udowodni się prowadzenie takich stron czy ich odwiedzanie może grozić kara grzywny lub więzienia.
Egipskie władze przekonują, jak podkreśla BBC, że podjęcie takich działań jest niezbędne, by "wyeliminować problem m.in. niestabilności gospodarczej i terroryzm".
Według kairskiej organizacji ds. wolności słowa i wypowiedzi jeszcze przed podpisaniem nowych przepisów w Egipcie zablokowano dostęp do ponad 500 stron internetowych.
Jak przypomniał serwis, w ubiegłym miesiącu egipski parlament przyjął rozwiązania, które umożliwiają kontrolę wszelkich kont serwisów społecznościowych, które mają ponad 5 tys. tzw. followersów. Regulacje czekają na podpis prezydenta. (PAP)
Zobacz także
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »
Odkrywcy "polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu
2015-05-09, 10:39Na koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety 'Polonia'. To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają… Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
2015-05-07, 16:27Trzy nowe układy planetarne odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Układy towarzyszą starzejącym się gwiazdom, a w jednym z nich jest planeta… Czytaj dalej »
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »
Aplikacja Grobonet ułatwia odnalezienie grobów
2015-05-06, 12:10Gdzie znajduje się grób bliskiej osoby? Na to pytanie odpowie torunianom uruchomiony właśnie portal www.torunskiecmentarze.pl. Czytaj dalej »