Chiny opracowują system satelitarny do nadzorowania Morza Południowochińskiego
Chiny rozpoczęły prace nad systemem satelitarnym do obserwacji Morza Południowochińskiego, w tym przepływających nim statków – poinformowała w czwartek chińska agencja CNS. Według ekspertów pomoże to Pekinowi zacieśnić kontrolę nad tym spornym akwenem.
Pierwsze trzy z dziesięciu satelitów systemu mają zostać wystrzelone w drugiej połowie 2019 roku – podała CNS, powołując się na zlokalizowany w mieście Sanya Instytut Teledetekcji, który prowadzi ten projekt sponsorowany przez lokalny rząd wyspy prowincji Hajnan. Plany stworzenia takiego systemu ogłoszono w grudniu 2017 roku.
Według dyrektora tego instytutu Yang Tianlianga pierwsze satelity systemu wyposażone będą w kamery i technologię identyfikacji jednostek pływających. "Dzięki połączeniu kamer z automatycznymi systemami identyfikacji będziemy mogli monitorować nie tylko statki legalnie pływające po Morzu Południowochińskim, ale również te, które działają nielegalnie" - powiedział Yang.
Gdy w 2021 roku system osiągnie pełną sprawność, umożliwi monitorowanie całego Morza Południowochińskiego i "będzie pomocny w szerokiej gamie sektorów, takich jak transport morski, rybołówstwo, zarządzanie wyspami i operacje ratunkowe na morzu" - podała CNA.
"Wydaje się, że Chińczycy zadziałali w tej sprawie bardzo szybko" - ocenił ekspert ze Szkoły Badań Międzynarodowych im. S. Rajaratnama w Singapurze Collin Koh Swee Lean, cytowany przez agencję Bloomberga. "Tworzenie tego wszystkiego w ramach programu pozornie wyglądającego na cywilny, ale który ma liczne zastosowania wojskowe i związane z egzekwowaniem prawa morza, ma daleko idące strategiczne konsekwencje dla sporów o Morze Południowochińskie" - dodał.
Chiny uznają ponad 80 proc. obszaru Morza Południowochińskiego za swoje własne terytorium, ale do części tego akwenu zgłaszają pretensje również Wietnam, Filipiny, Brunei, Malezja i Tajwan.
Na Morzu Południowochińskim znajdują się łowiska ryb i przebiegają przez nie kluczowe trasy transportowe handlu międzynarodowego. Co roku jego wodami przepływają towary warte ponad 3 bln dolarów.
Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają instalacje wojskowe, w tym systemy radarowe, koszary i hangary dla samolotów. Działania te wzbudzają protesty państw regionu oraz USA, które zarzucają Pekinowi militaryzację morza. W 2016 roku międzynarodowy sąd arbitrażowy w Hadze, który rozpatrywał chińsko-filipiński spór w sprawie Morza Południowochińskiego, przyznał rację Manili.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »