Chiny opracowują system satelitarny do nadzorowania Morza Południowochińskiego
Chiny rozpoczęły prace nad systemem satelitarnym do obserwacji Morza Południowochińskiego, w tym przepływających nim statków – poinformowała w czwartek chińska agencja CNS. Według ekspertów pomoże to Pekinowi zacieśnić kontrolę nad tym spornym akwenem.
Pierwsze trzy z dziesięciu satelitów systemu mają zostać wystrzelone w drugiej połowie 2019 roku – podała CNS, powołując się na zlokalizowany w mieście Sanya Instytut Teledetekcji, który prowadzi ten projekt sponsorowany przez lokalny rząd wyspy prowincji Hajnan. Plany stworzenia takiego systemu ogłoszono w grudniu 2017 roku.
Według dyrektora tego instytutu Yang Tianlianga pierwsze satelity systemu wyposażone będą w kamery i technologię identyfikacji jednostek pływających. "Dzięki połączeniu kamer z automatycznymi systemami identyfikacji będziemy mogli monitorować nie tylko statki legalnie pływające po Morzu Południowochińskim, ale również te, które działają nielegalnie" - powiedział Yang.
Gdy w 2021 roku system osiągnie pełną sprawność, umożliwi monitorowanie całego Morza Południowochińskiego i "będzie pomocny w szerokiej gamie sektorów, takich jak transport morski, rybołówstwo, zarządzanie wyspami i operacje ratunkowe na morzu" - podała CNA.
"Wydaje się, że Chińczycy zadziałali w tej sprawie bardzo szybko" - ocenił ekspert ze Szkoły Badań Międzynarodowych im. S. Rajaratnama w Singapurze Collin Koh Swee Lean, cytowany przez agencję Bloomberga. "Tworzenie tego wszystkiego w ramach programu pozornie wyglądającego na cywilny, ale który ma liczne zastosowania wojskowe i związane z egzekwowaniem prawa morza, ma daleko idące strategiczne konsekwencje dla sporów o Morze Południowochińskie" - dodał.
Chiny uznają ponad 80 proc. obszaru Morza Południowochińskiego za swoje własne terytorium, ale do części tego akwenu zgłaszają pretensje również Wietnam, Filipiny, Brunei, Malezja i Tajwan.
Na Morzu Południowochińskim znajdują się łowiska ryb i przebiegają przez nie kluczowe trasy transportowe handlu międzynarodowego. Co roku jego wodami przepływają towary warte ponad 3 bln dolarów.
Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają instalacje wojskowe, w tym systemy radarowe, koszary i hangary dla samolotów. Działania te wzbudzają protesty państw regionu oraz USA, które zarzucają Pekinowi militaryzację morza. W 2016 roku międzynarodowy sąd arbitrażowy w Hadze, który rozpatrywał chińsko-filipiński spór w sprawie Morza Południowochińskiego, przyznał rację Manili.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
Zobacz także
Zdaniem eksperta: piractwo w internecie łączy się z praniem brudnych pieniędzy
2015-11-04, 18:43Coraz częściej naruszanie praw autorskich w internecie np. przez pirackie serwisy filmowe, wiąże się z praniem brudnych pieniędzy przez fikcyjne spółki - mówił Jarosław Mojsiejuk prezes Stowarzyszenia Sygnał podczas środowego… Czytaj dalej »
Chiny rozwijają rodzimy cloud computing z troski o bezpieczeństwo
2015-11-03, 09:33Chińskie inwestycje w rozwój chmur obliczeniowych wynikają przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo danych. Chiny są dużym krajem i powinny mieć własne oprogramowanie - powiedział PAP wicedyrektor Centrum Cloud Computing (CCC) Chińskiej… Czytaj dalej »
Zatrzymania ws. ataku cybernetycznego na dostawcę internetu
2015-10-31, 09:01Brytyjska policja podała w piątek o zatrzymaniu w Londynie drugiego nastolatka podejrzewanego o atak cybernetyczny na dostawcę szerokopasmowego internetu TalkTalk. Na początku tygodnia w Irlandii Płn. aresztowano 15-latka podejrzewanego… Czytaj dalej »
GUS: ponad trzy czwarte gospodarstw domowych ma dostęp do internetu
2015-10-31, 08:58W 2015 r. w 77,9 proc. gospodarstw domowych był przynajmniej jeden komputer. Dostęp do internetu w 2015 r. miało 75,8 proc. gospodarstw domowych, w tym 71 proc. do internetu szerokopasmowego - podał we wtorek Główny Urząd Statystyc… Czytaj dalej »
Chińskie fabryki zastępują robotników robotami
2015-10-31, 08:54Na zagranicznych rynkach słabnie popyt na chińskie towary, m.in. w związku z rosnącymi kosztami produkcji. Miasto Dongguan, gdzie powstaje 18 proc. sprzedawanych na świecie smartfonów, znalazło rozwiązanie: zastąpić pracowników… Czytaj dalej »