Ręce 3D na UTP w Bydgoszczy
Wydrukowane ręce na drukarce 3d mogą być tańszą alternatywą dla protez - choć protezami nie są.
Na UTP chcemy drukować dla potrzebujących ręce 3D - mówi doktor Stanisław Jung. Podczas sympozjum naukowego na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym w Bydgoszczy namawiano studentów do ruchu e-Nable.
- Ręce 3D to tańsza alternatywa dla protez, jednak protezami nie są - mówi doktor Krzysztof Grandys z Krakowa.
Wydrukowanie ręki 3D to koszt rzędu od 50 do około dwustu złotych. Ruch e-Nable drukuje je za darmo. Prawdziwa medyczna proteza ręki kosztuje od 6 do 8 tyś. zł.
Projekt e-Nable kierowany jest do dzieci z wrodzonymi wadami rąk, polegającymi na braku palców, śródręcza, także dla dzieci które utraciły fragmenty kończyny górnej w wyniku wypadku lub choroby. Ma on charakter open-source, tym samym każdy może stworzyć protezę za pomocą ogólnodostępnych narzędzi - jak np. drukarka 3D.
Zobacz także
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »
Polski sektor kosmiczny ma potencjał
2017-04-30, 10:30Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się… Czytaj dalej »
Rzadki spektakl na kwietniowym niebie
2017-04-28, 10:0228 kwietnia wieczorem Księżyc zakryje Aldebarana - najjaśniejszą gwiazdę, jaka może być przesłonięta przez naszego satelitę. Od zakrycia Aldebarana 09 marca 1497 roku rozpoczął się kopernikański przewrót. Czytaj dalej »
Sonda Cassini ma wysłać sygnał z okolic Saturna
2017-04-27, 10:23Kosmiczna sonda Cassini ma dziś wysłać sygnał potwierdzający, czy ostatni etap jej misji idzie zgodnie z planem. Statek przez najbliższe miesiące ma krążyć w pobliżu Saturna. Czytaj dalej »