Badania nad gorączką mogą pomóc w walce z nowotworami
Po okresie gorączki implantacja komórek nowotworowych powoduje ich ginięcie, zamieranie - powiedział PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu. Ten zajmujący się badaniami gorączki naukowiec zaznaczył, że zjawisko takie zaobserwowano u gryzoni, ale jego zdaniem jest ono "prawdopodobne" także u ludzi.
Naukowiec wskazał w rozmowie z PAP, że toczące się cały czas badania dotyczące gorączki przynoszą co jakiś czas nowe odkrycia.
"Bardzo interesującym zjawiskiem, które udaje nam się ostatnio zaobserwować, jest określanie przez proces gorączkowy fenotypu (zespół cech - PAP) immunologicznego, z jakim organizm będzie funkcjonował w przyszłości. On utrzymuje się w organizmie przez jakiś czas od stanu gorączki wywołanego przez jakąś infekcję. Najważniejsze jest jednak to, że ten fenotyp jest toksyczny dla komórek nowotworowych" – zaznaczył prof. Kozak.
Dodał, że dotychczas badania prowadzone były na gryzoniach - szczurach, ale w najbliższej przyszłości planowane jest także sprawdzenie prawdopodobieństwa występowania fenotypu immunologicznego u ludzi.
"Zaobserwowane w badaniach na gryzoniach zjawisko jest bardzo pozytywne. Po okresie gorączki wywołanej jakimś czynnikiem infekcyjnym u szczura - implantacja u niego komórek nowotworowych wywołuje taką reakcję, że te komórki bardzo szybko giną, zamierają. Są one po prostu niszczone przez limfocyty T gamma/delta, które utrzymują się w organizmie po okresie gorączkowania. Jest to obserwowane zarówno w warunkach in vitro, jak i wewnątrz organizmu" - wyjaśnił ekspert.
Podkreślił, że jest to bardzo ważne odkrycie, które będzie jeszcze weryfikowane w następnych badaniach.
"Będziemy to sprawdzać również wśród populacji ludzkiej. Mamy już podpisaną współpracę z Pracownią Genetyki Nowotworów w Toruniu na badania na pacjentkach, u których zdiagnozowano nowotwór piersi. Trzeba sprawdzić, jaki fenotyp immunologiczny występował u tych pacjentek, zanim pojawiła się choroba i podczas terapii. Wiemy z badań genetycznych, które prowadzi wspomniana pracownia, że są zmiany w genomie u pacjentek z ryzykiem i już chorych na nowotwór. W ich genomie występuje pewna mutacja genów. Trzeba sprawdzić, jak to się ma do fenotypu immunologicznego, a szczególnie do liczby komórek cytotoksycznych w stosunku do komórek nowotworowych" - dodał prof. Kozak.
Jego zdaniem szansą dla profilaktyki antynowotworowej mogłoby być nauczenie się wzbudzania gorączki u osób, u których zdolność gorączkowania została zablokowana i zanikła. Liczba tych osób cały czas rośnie nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
„Trzeba nauczyć się tego, w jaki sposób wywołać ukazanie się tego fenotypu u tych osób. Musimy pokazać, jakiego rodzaju sygnały w organizmie muszą być uruchomione, aby powstał tego rodzaju fenotyp - przeciwnowotworowy" - zakończył prof. Kozak. (PAP)
Zobacz także
BlackBerry kupuje za ok. 150 mln dolarów izraelski startup
2015-04-21, 19:30BlackBerry kupuje za kwotę ok. 150 mln dolarów izraelski startup WatchDox, który opracował i sprzedaje wieloplatformową technologię pozwalającą m.in. na bezpieczną wymianę danych wewnątrz przedsiębiorstw i instytucji - poinformowały… Czytaj dalej »
Miś Uszatek sklonowany w technologii 3D
2015-04-21, 19:27Pełnowymiarowa replika łódzkiego pomnika Misia Uszatka, wysokości blisko 1 metra trafiła do przedszkola, które wygrało konkurs na najlepsze odśpiewanie piosenki tytułowej z popularnej dobranocki. Czytaj dalej »
Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę
2015-04-21, 13:40Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na… Czytaj dalej »
Google zmienia algorytm wyszukiwania; promocja stron z opcją mobilną
2015-04-21, 12:56Google dokonało największej zmiany od dwóch lat w ustalaniu rankingów wyszukiwania, dzięki czemu promowane będą strony internetowe przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych - poinformował we wtorek 'New York Times'. Czytaj dalej »
Polscy gracze zdobyli złoto w „Counter-Strike: Global Offensive”
2015-04-21, 09:05Polacy zajęli pierwsze miejsce w XVIII sezonie ESEA Invite w grze „Counter-Strike: Global Offensive” w Dallas. Polscy gracze z zespołu Virtus.pro zrewanżowali się za ubiegłoroczną porażkę szwedzkiemu zespołowi fnatic 2:1 i zdobyli… Czytaj dalej »