Laureaci odebrali w Sztokholmie nagrody Nobla w pięciu dziedzinach
Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.
W przemówieniu skierowanym do laureatów i gości przewodniczący Fundacji Noblowskiej odniósł się do aktualnych wydarzeń politycznych.
"Alfred Nobel marzył o lepszym świecie. I pod wieloma względami świat stał się lepszy, odkąd spisał on swoją wolę pod koniec XIX wieku. (...) Jednak dzisiaj widzimy nowe zagrożenia dla dalszego postępu. Nauka, racjonalne myślenie i podążanie za wiedzą są kwestionowane nawet w częściach świata, gdzie były uznawane za pewnik" - powiedział Carl-Henrik Heldin.
Według przewodniczącego fundacji realizującej testament Nobla szkoła jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. "Niektórzy twierdzą, że w epoce postprawdy należy skupić się na nauczaniu krytycznego podejścia do źródeł informacji. To jest ważne, ale przede wszystkim młodzi ludzie potrzebują solidnej wiedzy i edukacji wysokiej jakości, by móc przyczynić się do postępu naszego społeczeństwa" - ocenił Heldin.
Z tego powodu - podkreślił - Fundacja Noblowska organizuje seminaria i konferencje dla nauczycieli, a w tym roku stworzyła lekcje noblowskie dostępne dla szkół na całym świecie.
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało w tym roku trzech amerykańskich inżynierów: Rainer Weiss, Barry Barish oraz Kip Thorne. Nagrodę z chemii: Jacques Dubochet (Szwajcaria), Joachim Frank (USA) oraz Richard Henderson (Wielka Brytania). Za odkrycia w dziedzinie medycyny wyróżniono Amerykanów: Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha, a także Michaela W. Younga.
Literacką Nagrodę Nobla przyznano brytyjskiemu pisarzowi japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii (właściwie: Nagroda Szwedzkiego Banku im. Alfreda Nobla) otrzymał Amerykanin Richard H. Thaler.
Nagroda Nobla oprócz złotego medalu z wizerunkiem Nobla oraz ręcznie zdobionego dyplomu to także 9 mln koron (ok. 900 tys euro) w każdej dziedzinie.
Uroczystość wręczenia nagrody Nobla odbywa się zawsze 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla. Tego dnia w Sztokholmie wywieszane są szwedzkie flagi, a w Muzeum Noblowskim organizowany jest dzień otwarty.
Wcześniej w niedzielę w ratuszu w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla odebrały: szefowa Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) Szwedka Beatrice Fihn oraz Japonka Setsuko Thurlow, która przeżyła zrzucenie bomby atomowej.
Ostatnim punktem uroczystości noblowskich w obu miastach są wystawne bankiety na cześć laureatów.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Zobacz także
CBOS: Rodzice boją się o nowe znajomości dzieci w sieci
2015-08-11, 16:16Rodzice i dziadkowie obawiają się niebezpiecznych kontaktów i znajomości, które dzieci mogą nawiązać za pośrednictwem internetu. Najbardziej boją się zagrożeń o charakterze seksualnym, przede wszystkim pedofilii - wynika z sondażu… Czytaj dalej »
W nocy ze środy na czwartek zobaczymy najwięcej "spadających gwiazd"
2015-08-09, 13:29Nawet 100 'spadających gwiazd' na godzinę będzie można zobaczyć w nocy 12 na 13 sierpnia. Miłośników astronomii czeka wtedy maksimum roju Perseidów. Wspólne obserwacje będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe… Czytaj dalej »
Ekspert: prezydent w mediach społecznościowych bierze przykład z Obamy
2015-08-08, 11:39Prezydent Andrzej Duda aktywnie udziela się w mediach społecznościowych i to im właśnie przypisuje się w dużej mierze sukces w wyborach. Możliwość kontaktu z prezydentem przez internet może mieć ciekawe skutki społeczne - uważa… Czytaj dalej »
Chiny ograniczą eksport dronów w obawie przed terrorem
2015-08-03, 17:38Chiny od 15 sierpnia ograniczą eksport m.in. dronów, aby skuteczniej chronić własne bezpieczeństwo i z obawy, że chiński sprzęt może wpaść w ręce ugrupowań terrorystycznych - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja … Czytaj dalej »
Skuteczna szczepionka na ebolę
2015-07-31, 17:36Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola - informuje pismo 'Lancet'. Może to zmienić sposób walki… Czytaj dalej »