Technologie z Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie w Hong Kongu
Pięć technologii z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych medalami na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. Cztery rozwiązania otrzymały złote medale, jedno medal srebrny.
Poinformowała o tym w niedzielę PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka. Dodała, że dwa ze "złotych" wynalazków mogą mieć zastosowanie w medycynie, a pozostałe są technologiami i urządzeniami do wykorzystania w różnych branżach przemysłu.
Złoty medal przyznano za "biotekstroniczny system do profilaktyki i wspomagania leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych". Jak wyjaśnia Chojnacka, innowacyjne jest tutaj zastosowanie tekstylnych elementów grzejnych zintegrowanych z bielizną wraz z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, zaaplikowanymi na zewnętrznej wkładce wymiennej.
Kolejny wynalazek to ortopedyczne miniaturowe urządzenie pomiarowe ułatwiające chirurgowi weryfikację poprawności przeprowadzonego zabiegu całkowitej wymiany stawu biodrowego. Szczególne uznanie zyskał "lekki kompozyt konstrukcyjny z wypełnieniem mineralnym", który pozwala na zastosowanie go m.in. do budowy lekkich konstrukcji, do pochłaniania energii czy też wykorzystywania ich jako izolacji termicznej.
Złoty medal przyznano też za opracowanie ekologicznej mieszanki celulozowej do produkcji układów wlewowych w odlewnictwie. Do jej wytworzenia stosowane są półprodukty naturalne nie wydzielające toksycznych związków po spaleniu oraz pochodzące z odzysku, np. makulatury.
Srebrny medal otrzymał „optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej”. Według jego autorów, tego typu kontroli powierzchni brakuje na rynku branżowym. (PAP)
Zobacz także
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »
Chiński łazik księżycowy znów działa
2014-02-13, 08:21Zdalnie sterowany chiński łazik księżycowy, który od kilku dni nie dawał znaku życia po wystąpieniu anomalii mechanicznych, 'odzyskał świadomość' - poinformowały w czwartek media w Pekinie. Czytaj dalej »
Chcą odczytać genom Ryszarda III
2014-02-12, 16:17Kod DNA Ryszarda III ma zostać odczytany. Planowane przez archeologów z University of Leicester zsekwencjonowanie genomu średniowiecznego władcy Anglii ma pozwolić na lepsze poznanie jego stanu zdrowia i koligacji rodzinnych - informuje… Czytaj dalej »
Ekspert: bezpieczne korzystanie z internetu wymaga przestrzegania zasad
2014-02-11, 17:31Korzystanie z internetu przez dzieci może być bezpieczne pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad - powiedziała PAP Julia Gursztyn z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Wtorek 11 lutego obchodzony jest jako Dzień… Czytaj dalej »
Dzień Bezpiecznego Internetu; wśród nagrodzonych polscy uczniowie
2014-02-11, 17:30Wideoblog Instrukcja Obsługi Języka Polskiego, stworzony przez uczniów ze szkoły podstawowej w Bestwinie w woj. śląskim, został nagrodzony w Dniu Bezpiecznego Internetu przez unijną komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Czytaj dalej »