Przewlekła białaczka szpikowa stała się chorobą wyleczalną
Przewlekła białaczka szpikowa, na którą jeszcze 20 lat temu chorzy umierali w przeciągu kilku lat, stała się chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną. Dyskutują o tym eksperci podczas Śląskich Debatach Hematologicznych, trwających w piątek i sobotę w Chorzowie.
Przewlekła białaczka szpikowa to choroba, która jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i dzięki dostępnym metodom leczenia, kwalifikuje się do chorób przewlekłych. Niedawno pojawił się nowy cel terapii – wyleczenie, czyli tzw. możliwość odstawienia leczenia (ang. TFR – Treatment Free Remission). To strategia stosowana już również z sukcesami w polskiej medycynie, ale w najbliższych miesiącach polscy lekarze będą stosować ją na szerszą skalę w ramach obserwacyjnego programu badawczego.
"W leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej dokonał się olbrzymi postęp. Od etapu, w której była chorobą śmiertelną, przeszliśmy do takiego, w którym chorzy żyją tak długo, jak ich zdrowi rówieśnicy. Stało się to możliwe dzięki lekom – inhibitorom kinazy tyrozynowej, które jednak pacjent musiał wcześniej przyjmować stale i codziennie. Z czasem okazało się, że u części pacjentów można je odstawić" – wyjaśnił w rozmowie z PAP pełniący obowiązki kierownika Kliniki Hematologii Szpitala Wojewódzkiego nr 1 Rzeszowie Marek Dudziński.
"To ważne, bo choć to leczenie nie jest tak toksyczne jak chemioterapia, to jednak wielu pacjentów cierpi z powodu niepożądanych objawów, np. nudności po zażyciu leku, problemów skórnych, bólów mięśniowych czy kostnych, co istotnie pogarsza jakość ich życia" – dodał.
Jak sprecyzował hematolog, głęboką remisję choroby umożliwiającą odstawienie leków udaje się osiągnąć u 20-30 proc. chorych leczonych lekiem pierwszej generacji i u 40-50 leczonych lekami drugiej generacji. U ok. połowy takich chorych udaje się następnie utrzymać efekt TFR. U pozostałych obserwuje się wznowę choroby, ale stosunkowo łatwą do opanowania po powrocie do przyjmowanych leków, o ile włączy się je odpowiednio szybko.
"Wydaje się, że w przypadku pacjentów, u których udaje się uzyskać remisję, decydujące znaczenie ma układ odpornościowy, który - choć nie potrafi zniszczyć komórek nowotworowych - to potrafi utrzymać je w ryzach" – powiedział hematolog. Podkreślił, że odstawienie leków musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską i być monitorowane regularnymi badaniami, zwłaszcza w pierwszych latach po odstawieniu.
Śląskie Debaty Hematologiczne odbywają się w Chorzowie od 2011 r. Jak powiedział PAP ich organizator dr hab. Sebastian Grosicki, to okazja do spotkania lekarzy i innych specjalistów, przede wszystkim diagnostów laboratoryjnych. Dobra współpraca między nimi i hematologami jest kluczowa dla skutecznego leczenia pacjentów.
"Rozmawiamy przede wszystkim o postępie w możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych, jest czas na dyskusje, którego brakuje często w codziennej pracy. W ciągu ostatnich 20 lat dokonał się rzeczywiście ogromny postęp w dziedzinie, którą się zajmujemy; w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej jest on wręcz spektakularny" – powiedział PAP Sebastian Grosicki. (PAP)
Zobacz także
Lista zakupów przyszłości; polska aplikacja zakupowa ma zawojować świat
2017-06-22, 10:24Aplikacja zakupowa Listonic stworzona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej to najczęściej pobierany tego typu program na rynkach anglojęzycznych. Ma jeszcze kilka innych wersji językowych i będą kolejne - w tym indonezyjska i hindi… Czytaj dalej »
Eksperci: postęp w leczeniu chłoniaków agresywnych i nawrotowych
2017-06-16, 18:48Nawet agresywną postać chłoniaka udaje się skutecznie leczyć i dla niektórych pacjentów może to być choroba przewlekła - przekonywali eksperci podczas 14. międzynarodowej konferencji poświęconej tej chorobie (ICML) w Lugano. Czytaj dalej »
Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy
2017-06-12, 12:30O mózg należy dbać przez całe życie; badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała PAP prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu. Czytaj dalej »
Amazon i Apple chcą kupić dział mikroprocesorów Toshiby
2017-06-06, 15:31Apple i Amazon staną wspólnie do przetargu o kupno działu mikroprocesorów Toshiby, wraz z koncernem Hon Hai Precision Industry - podała agencja Kyodo, powołując się na informacje firmy Sharp. Czytaj dalej »
Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
2017-06-03, 15:15Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii. Czytaj dalej »