System reagowania na cyberataki kluczowy dla cyberbezpieczeństwa
System reagowania na cyberataki i włączenie w ten proces zainteresowanych podmiotów - jest jedną z kluczowych propozycji w tworzonym krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podział incydentów m.in. na krytyczny, poważny umożliwi podejmowanie działań odpowiednim instytucjom.
W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Zadaniem tego systemu będzie m.in. zapewnienie bezpieczeństwa systemów informacyjnych, służących do świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych.
W kwietniu 2017 roku rząd przyjął Krajowe Ramy Polityki Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Jednym z podstawowych zadań określonych w tym dokumencie jest uzyskanie wysokiego poziomu odporności krajowych systemów teleinformatycznych. W ramach realizacji tej polityki opracowano koncepcję Narodowej Platformy Cyberbezpieczeństwa - przeprowadzono ćwiczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa CEREX oraz we współpracy z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęto realizację projektu Cyberpark ENIGMA.
Krajowy system cyberbezpieczeństwa ma zostać rozbudowany w taki sposób, aby był ukierunkowany na monitorowanie bieżących zagrożeń oraz na zarządzanie cyberbezpieczeństwem w kraju.
Po wejściu w życie projektowanej ustawy zadania Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego NASK (tj. CSIRT NASK) będzie realizował Państwowy Instytut Badawczy NASK (NASK-PIB), w tym Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber).
NC Cyber powołano w lipcu 2016 roku w ramach NASK. Jest to centrum szybkiego reagowania na zagrożenia i zgłaszane incydenty w cyberprzestrzeni. W razie ewentualnych cyberataków, we współpracy z instytucjami w kraju i za granicą, NC Cyber dokonuje analizy zasięgu incydentu. NC Cyber funkcjonuje całodobowo przez 365 dni w roku.
NC Cyber oparte jest na kilku filarach: operacyjnym, analitycznym badawczo-rozwojowym, szkoleniowym oraz obszarze polityk i standardów. Podmioty publiczne i prywatne mogą współpracować z NC Cyber w zakresie cyberbezpieczeństwa. Porozumienia o współpracy zostały już podpisane z ok. 40 podmiotami: przedstawicielami sektora telekomunikacyjnego, finansowego (banków i instytucji finansowych), energetycznego, kolejowego, dostawcami usług cyfrowych.
Jedną z najistotniejszych proponowanych zmian jest określenie systemu reagowania na incydenty i włączenie w ten proces wszystkich zainteresowanych podmiotów. W związku z tym ustawa proponuje podział incydentów na krytyczny, poważny, istotny lub zwykły. W zależności od sklasyfikowania incydentu będą podejmowane odpowiednie działania.
Istotą systemu reagowania na incydenty jest jego kompletność, transparentność i kompleksowość. CSIRT-y na poziomie krajowym - zgodnie z proponowanymi przepisami - będą odpowiedzialne za przeciwdziałanie zagrożeniom cyberbezpieczeństwa o charakterze ponadsektorowym i transgranicznym, zarządzanie ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, a także koordynację obsługi poważnych incydentów. Projektowana ustawa przewiduje też włączenie aspektów cyberbezpieczeństwa do sfery zarządzania państwem. CSIRT-y poziomu krajowego będą zobowiązane informować się wzajemnie, a także informować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o incydencie, który może spowodować wystąpienie sytuacji kryzysowej.
Ponadto przewiduje się utworzenie Zespołu do spraw Krytycznych Incydentów jako organu pomocniczego, powoływanego w sprawach obsługi i koordynacji krytycznych incydentów na poziomie krajowych CSIRT i RCB.
Projekt ustawy ustanawia organy właściwe ds. cyberbezpieczeństwa odpowiedzialne za sprawowanie nadzoru nad operatorami usług kluczowych w sektorach tj. transport, finanse, czy energetyka. Organy właściwe będą elementem krajowego systemu cyberbezpieczeństwa odpowiedzialnym też za współpracę z CSIRT-ami przy opracowaniu wytycznych bezpieczeństwa teleinformatycznego w wymiarze sektorowym. Proponuje się też ustanowienie Pojedynczego Punktu Kontaktowego ds. cyberbezpieczeństwa, który poprowadzi minister właściwy ds. informatyzacji. Punkt ten realizowałby funkcje swoistego „łącznika” i zajmowałby się wymianą informacji na rzecz organów właściwych, organów władz publicznych i CSIRT-ów.
Projektowana ustawa zobowiązuje ministra właściwego ds. informatyzacji do realizacji funkcji operacyjnych i technicznych w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Minister będzie mógł delegować realizację powierzonych mu zadań jednostkom mu podległym lub przez niego nadzorowanym. W przyszłości w ramach zadań delegowanych zostanie również uruchomiony system teleinformatyczny służący wymianie danych o zagrożeniach i incydentach.
Proponowane regulacje zobowiązują także ministra do prowadzenia wykazu operatorów usług kluczowych. Wykaz ten ma zostać utworzony z uwzględnieniem podziału na sektory, podsektory i rodzaje podmiotów.
Projekt określa także zasady dotyczące sposobu przekazywania do publicznej wiadomości komunikatów nt. cyberbezpieczeństwa, o ile przekazywanie tych informacji przyczyni się do zwiększenia cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych użytkowanych przez obywateli i przedsiębiorców. (PAP)
Zobacz także
NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
2015-01-18, 21:34NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając… Czytaj dalej »
„Pudełkowa” wersja oczekiwanej gry „Dying Light” w Polsce i Ameryce będzie w terminie
2015-01-18, 15:17Za pośrednictwem prasy branżowej rozeszła się niepotwierdzona informacja o kilkutygodniowym przesunięciu premiery „Dying Light”, survivalowej gry akcji produkowanej przez polską firmę Techland. Producent częściowo zdementował… Czytaj dalej »
Podwodne pogawędki nurków możliwe dzięki badaniom fok i delfinów
2015-01-17, 10:43Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów. Czytaj dalej »
Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »