Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwiązaniem dla obywateli
Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem dla obywateli.
Minister mówiła, że aplikacja poszerza świat obywateli, ich możliwości identyfikowania się bez konieczności noszenia przy sobie "plastikowych dokumentów". Dzięki tej usłudze - jak dodała - "nasz telefon komórkowy zastąpi portfel".
Ta usługa o wysokiej jakości - jak podkreśliła Streżyńska - została zrealizowana bardzo niskim nakładem finansowym. "Koszt tej usługi, po wszystkich iteracjach, które jeszcze mamy w planach, zamknie się w kwocie kilku milionów" - powiedziała. Dla porównania dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie kosztował 2 mld zł - dodała.
"Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie" - wskazała szefowa MC. Jej zdaniem, mObywatel to "bardzo przyszłościowa" usługa.
Streżyńska oceniła, że aplikacja ma "wielki potencjał dla biznesu". Jak mówiła mObywatel przyspiesza obsługę klienta i poprawia jej jakość, dostarcza wiarygodnych danych, zmniejsza biurokrację, a także zmniejsza koszty transakcyjne. Ponadto aplikacja "jest w pełni zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami rozporządzenia dotyczącego danych osobowych".
Jej zdaniem "w miarę jak będą przyrastały usługi dotyczące mDokumentów, coraz większe będzie zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwiązania". W planach jest dodanie do aplikacji dokumentów tj. Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, karta miejska, czy legitymacja studencka.
Oceniła, że ludzie szybciej orientują się, że zgubili telefon niż np. portfel, a wtedy "zupełnie spokojnie, bez nerwowych działań, możemy zabezpieczyć zarówno procedury dotyczące operatów telefonów oraz samą aplikację". "W momencie, gdy tracimy telefon, to nie dochodzi do utraty danych. One są tak zabezpieczone, że nie ma takiego zagrożenia" - podkreśliła Streżyńska.
Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play. Żeby ją uruchomić niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO). Jest to darmowy podpis elektroniczny, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line (m.in. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych).
Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 bądź nowszym. Jak tłumaczył pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. projektów informatycznych Arkadiusz Szczebiot, resort zdecydował się opracować najpierw aplikację pod ten system operacyjny, bowiem w Polsce prawie 90 proc. telefonów ma właśnie takie oprogramowanie. Dodał, że w styczniu przyszłego roku resort uruchomi wersję dostępną na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
Aplikację udostępniono 29 października br. w godzinach porannych i - jak wynika z danych MC - pobrano ją już ponad 4,5 tys. razy.
Usługa została zrealizowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji.(PAP)
Zobacz także
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »
Odkrywcy "polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu
2015-05-09, 10:39Na koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety 'Polonia'. To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają… Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
2015-05-07, 16:27Trzy nowe układy planetarne odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Układy towarzyszą starzejącym się gwiazdom, a w jednym z nich jest planeta… Czytaj dalej »
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »
Aplikacja Grobonet ułatwia odnalezienie grobów
2015-05-06, 12:10Gdzie znajduje się grób bliskiej osoby? Na to pytanie odpowie torunianom uruchomiony właśnie portal www.torunskiecmentarze.pl. Czytaj dalej »