W Obornikach Śląskich powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna
W Obornikach Śląskich na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. Będzie to możliwe dzięki modernizacji rozdzielni 110 kV, którą przeprowadzi Tauron Dystrybucja.
Rozdzielnia w stacji elektroenergetycznej dostarcza energię do odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także obiektów uzdrowiskowych. Stacja wykorzystywana jest także dla zasilania sieci trakcyjnej PKP S.A.
Tauron Dystrybucja chce zmodernizować tę rozdzielnię. Po remoncie stanie się ona cyfrowa. Oznacza to, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.
„Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromniej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych i informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie jak dotychczas za pomocą impulsów elektrycznych” - podał w czwartek w komunikacje Tauron Dystrybucja.
Zdaniem Jarosława Brody, wiceprezesa Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, po modernizacji rozdzielnia będzie pierwszą w polskiej energetyce, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji.
„Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy. Takie rozwiązania były stosowane dotychczas pilotażowo jedynie w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych. Projekt ten wpisuje się w założenia koncepcji inteligentnej infrastruktury, opracowanej i konsekwentnie wdrażanej w Grupie Tauron” - powiedział Broda.
W komunikacie podano, że projekt budowy cyfrowej stacji w Obornikach Śląskich ma na celu ocenę możliwości zastosowania nowych rozwiązać na szerszą skalę. Efektem zastosowania nowych rozwiązań ma być poprawa bezpieczeństwa przesyłu energii do odbiorców. „Ponadto, nowe rozwiązania wpłyną na zwiększenie efektywności budowy stacji poprzez redukcję zastosowanych tradycyjnych przewodów i kabli sterowniczych, które zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi” - podano w komunikacie
Modernizacja rozdzielni w Obornikach Śląskich ma się zakończyć w listopadzie 2018 r.(PAP)
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »