Tchórzewski: można połączyć prace nad autem elektrycznym i pojazdem autonomicznym
Podczas prac nad stworzeniem polskiego samochodu elektrycznego możliwe jest równoległe opracowanie pojazdu autonomicznego - powiedział we wtorek dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Tchórzewski bierze udział w międzynarodowej konferencji pt. "Autonomiczna przyszłość transportu drogowego". Pojazdy autonomiczne to takie, które jeżdżą bez kierowcy.
"Chodzi nam po głowie pomysł, by połączyć prace nad samochodem elektrycznym w Polsce i jednocześnie pracować w kierunku rozszerzenia jego formuły w stronę autonomiczności" - powiedział Tchórzewski.
Według Tchórzewskiego początkowe prace nad pojazdem autonomicznym miałyby dotyczyć "maksymalnego ułatwienia jazdy kierowcy, komfortu, bezpieczeństwa, ostrzegania kierowcy przed niebezpieczeństwami" a w dalszej perspektywie dążenie, by taki samochód był jak najbardziej samodzielny.
"W moim przekonaniu mamy szanse połączyć jedno z drugim" - dodał szef resortu energii.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zauważył, że choć konferencja poświęcona jest pojazdom przyszłości, to już dziś są one "praktycznie użytkowane".
"Będziemy zwracali szczególną uwagę na kwestie związane z legislacją i analizą, na ile te technologie są bezpieczne" - zapewnił.
Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Rząd planuje zaktywizować polski przemysł motoryzacyjny i w tym celu powstała spółka celowa - ElectroMobility Poland, która planuje - przy wsparciu polskiego rządu - stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych. W ub. tygodniu jury konkursu na koncepcję i wizualizację projektu polskiego samochodu elektrycznego wskazało spośród dziewięciu finalistów cztery zwycięskie prace. Spółka ElectroMobility Poland zakłada, że w ciągu roku powstanie prototyp pojazdu. (PAP)
Zobacz także
Kujawsko-pomorskie bociany są śledzone - mają nadajniki. Bogdan już minął Zamość [zdjęcia]
2025-08-08, 11:52Mikołaj, Bogdan i Stefan to imiona trzech bocianów białych, które są monotorowane przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Ptaki zostały zaobrączkowane i wyposażone w specjalny nadajnik, aby można było śledzić trasę… Czytaj dalej »
Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
2025-03-28, 20:00W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy dyskutują o nowych wyzwaniach w neurologii
2025-02-22, 11:27Ponad 150 specjalistów z całej Polski bierze udział w siódmej edycji 'Kujawsko-Pomorskich Dni Neurologii'. Dwudniowa konferencja odbywa się w Bydgoszczy i ma odpowiadać na najnowsze wyzwania medyczne tej specjalizacji. Czytaj dalej »
Jerzy Rafalski: Nie panujemy nad okruchami, które pozostawiamy w kosmosie
2025-02-21, 17:16Obiekty - najprawdopodobniej będące częścią rakiety Falcon, której moduł wszedł w atmosferę ziemską nad Polską - znaleziono w Wielkopolsce. - Takich niekontrolowanych sytuacji jest za dużo - twierdzi toruński astronom. Czytaj dalej »
Ruszyły 53. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Wielki finał w marcu
2025-02-19, 21:02W Grudziądzu - podobnie jak w Toruniu - trwają obchody urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Przygotowano atrakcje. Czytaj dalej »