Polscy i szwedzcy uczeni będą współpracowali przy analizach DNA
Uczeni z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ze Szczecina oraz z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji będą współpracowali przy analizach materiału genetycznego - tzw. DNA kopalnego. List intencyjny dotyczący współpracy uczelni podpisano w piątek w Szczecinie.
Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) rozpoczyna współpracę z prof. Marie Allen, która jest kierownikiem Laboratorium Rudbeck na Wydziale Genetyki i Patologii Uniwersytetu Uppsala w Szwecji.
„Profesor Marie Allen, która zajmuje się od wielu lat analizą DNA kopalnego, jest najbardziej znana z badań genetycznych dotyczących Mikołaja Kopernika” - powiedział podczas konferencji prasowej dr n. med. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania prowadzone w Uppsali potwierdziły, że czaszka znaleziona przy ołtarzu w katedrze we Fromborku należała do astronoma. Materiałem porównawczym był włos znaleziony w jednej z ksiąg należących do Kopernika.
Jak podkreślił Ossowski, prof. Allen prowadziła także badania dotyczące wikingów pochodzących z Valsgaerde w Upplandii i z wyspy Salme w Estonii. „Mamy nadzieję, że nasza współpraca spowoduje, że będziemy mogli badać stanowiska szkieletowe z wielu okresów historycznych, co spowoduje wzrost naszej wiedzy na temat obszaru Morza Bałtyckiego” - zaznaczył.
Do tej pory zespół dr. Ossowskiego prowadził m.in. badania historyczne wraz ze stargardzkim muzeum dotyczące populacji z okresu średniowiecza w Lubinie na wyspie Wolin.
„Genetyka jest nauką, która rozwija się bardzo prężnie i musimy nadążyć za tym rozwojem. Współpraca z prof. Marią Allen oraz z prof. Waltherem Parsonem (genetyk z USA – PAP) powoduje, że możemy liczyć na rozwój naukowy i technologiczny. Mamy też większe możliwości z pozyskaniem funduszy europejskich” - wyjaśnił dr Ossowski.
Według prof. Marie Allen szczecińscy naukowcy „wykonują wysokiej jakości badania genetyczne i międzynarodowa współpraca jest potrzebna by zachować ich wysokie standardy”.
Prorektor ds. dydaktyki PUM prof. Barbara Dołęgowska zaznaczyła, że „współpraca z niewątpliwie światowej sławy naukowcem z zakresie badania mitochondrialnego DNA jest olbrzymim wyróżnieniem dla uczelni”.
Współpraca ze szwedzkimi naukowcami ma też usprawnić prace poszukiwawcze prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, której koordynatorem jest właśnie dr Andrzej Ossowski.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi ona identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.
Baza zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". (PAP)
Zobacz także
Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego
2015-03-11, 16:33Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czytaj dalej »
Eksperci ocenili najnowszego MacBooka: da nowe możliwości użytkowania
2015-03-11, 12:31Najnowszy model MacBooka jest bardzo lekkim laptopem o innowacyjnej konstrukcji - posiada tylko jeden port i ekran typu Retina - eksperci nie są zgodni w ocenach, wskazując na jego ograniczenia sprzętowe. Zwracają jednocześnie uwagę… Czytaj dalej »
Wielki Zderzacz Hadronów po 2 latach przerwy ruszy ze zdwojoną energią
2015-03-11, 08:35W marcu, po dwóch latach przerwy ma ponownie ruszyć Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą. Ma osiągnąć prawie dwa razy większą energię zderzeń niż dotąd. Mimo że LHC był wyłączony, fizycy nie mieli wakacji - powiedział… Czytaj dalej »
Katowickie Mistrzostwa Świata w grach komputerowych już w czwartek
2015-03-10, 18:48Firma Electronic Sports League ogłosiła harmonogram głównych turniejów zaplanowanych na IEM Katowice 2015. Międzynarodowa impreza e-sportowa rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Do Katowic ponownie zjadą się fani gier komputerowych… Czytaj dalej »
Aerodynamiczne ciężarówki - bezpieczeństwo i oszczędność paliwa
2015-03-10, 18:42Za kilka lat mają pojawić się na drogach w UE aerodynamiczne ciężarówki. Mają być bardziej bezpieczne i ekologiczne. To efekt zmian przepisów, które we wtorek przyjął Parlament Europejski, a w ciągu kilku tygodni zatwierdzą formalnie… Czytaj dalej »