Polscy i szwedzcy uczeni będą współpracowali przy analizach DNA
Uczeni z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ze Szczecina oraz z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji będą współpracowali przy analizach materiału genetycznego - tzw. DNA kopalnego. List intencyjny dotyczący współpracy uczelni podpisano w piątek w Szczecinie.
Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) rozpoczyna współpracę z prof. Marie Allen, która jest kierownikiem Laboratorium Rudbeck na Wydziale Genetyki i Patologii Uniwersytetu Uppsala w Szwecji.
„Profesor Marie Allen, która zajmuje się od wielu lat analizą DNA kopalnego, jest najbardziej znana z badań genetycznych dotyczących Mikołaja Kopernika” - powiedział podczas konferencji prasowej dr n. med. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania prowadzone w Uppsali potwierdziły, że czaszka znaleziona przy ołtarzu w katedrze we Fromborku należała do astronoma. Materiałem porównawczym był włos znaleziony w jednej z ksiąg należących do Kopernika.
Jak podkreślił Ossowski, prof. Allen prowadziła także badania dotyczące wikingów pochodzących z Valsgaerde w Upplandii i z wyspy Salme w Estonii. „Mamy nadzieję, że nasza współpraca spowoduje, że będziemy mogli badać stanowiska szkieletowe z wielu okresów historycznych, co spowoduje wzrost naszej wiedzy na temat obszaru Morza Bałtyckiego” - zaznaczył.
Do tej pory zespół dr. Ossowskiego prowadził m.in. badania historyczne wraz ze stargardzkim muzeum dotyczące populacji z okresu średniowiecza w Lubinie na wyspie Wolin.
„Genetyka jest nauką, która rozwija się bardzo prężnie i musimy nadążyć za tym rozwojem. Współpraca z prof. Marią Allen oraz z prof. Waltherem Parsonem (genetyk z USA – PAP) powoduje, że możemy liczyć na rozwój naukowy i technologiczny. Mamy też większe możliwości z pozyskaniem funduszy europejskich” - wyjaśnił dr Ossowski.
Według prof. Marie Allen szczecińscy naukowcy „wykonują wysokiej jakości badania genetyczne i międzynarodowa współpraca jest potrzebna by zachować ich wysokie standardy”.
Prorektor ds. dydaktyki PUM prof. Barbara Dołęgowska zaznaczyła, że „współpraca z niewątpliwie światowej sławy naukowcem z zakresie badania mitochondrialnego DNA jest olbrzymim wyróżnieniem dla uczelni”.
Współpraca ze szwedzkimi naukowcami ma też usprawnić prace poszukiwawcze prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, której koordynatorem jest właśnie dr Andrzej Ossowski.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi ona identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.
Baza zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". (PAP)
Zobacz także
Magda Gacyk o Polakach w Dolinie Krzemowej
2015-07-28, 08:17Czym jest Dolina Krzemowa? Jak się do niej dostać? Jak odnajdują się w świecie najnowszych technologii pracujący tam Polacy? O tym opowiadała Magda Gacyk, którą 27 lipca gościliśmy w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Mgła i płynące rzeki azotowego lodu na Plutonie
2015-07-25, 10:52Naukowcy z NASA opublikowali w piątek nowe zdjęcia planety Pluton nadesłane przez sondę New Horizons, które nie przestają zadziwiać. Widać na nich rozległe strefy mgły w atmosferze i stosunkowo młode 'rzeki' azotowego lodu. Czytaj dalej »
Jak wytropić nawałnicę wiedzą Polscy Łowcy Burz
2015-07-24, 11:08Co roku w Polsce jest średnio od 15 do 35 dni z burzami. Jak je namierzyć wiedzą Polscy Łowcy Burz - pasjonaci, którzy popularyzują wiedzę o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Czytaj dalej »
Naukowcy z NASA odkryli podobną do Ziemi planetę
2015-07-24, 08:03Przy użyciu teleskopu Keplera naukowcy z NASA odkryli najbardziej przypominającą Ziemię planetę, z dotąd obserwowanych, poza Układem Słonecznym, która potencjalnie nadawałaby się do zamieszkania. Planeta nazwana Kepler-452b jest… Czytaj dalej »
46 lat od pierwszego "małego kroku" człowieka na Księżycu
2015-07-21, 17:0346 lat temu o godz. 4.56 czasu polskiego 21 lipca 1969 r. Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Wraz z drugim astronautą Edwinem Aldrinem spędzili na powierzchni Srebrnego Globu ponad 21 godz., z czego 2,5… Czytaj dalej »