Białystok/ W połowie lipca ruszy montaż edukacyjnego robota Photon
W połowie lipca ruszy montaż Photona, czyli robota, który będzie uczyć najmłodszych programowania - poinformowali PAP twórcy. W planach jest by w grudniu Photon wszedł na rynek konsumencki.
Photon - jak mówią jego twórcy, absolwenci Politechniki Białostockiej - to pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania.
Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci, rozwiązując zadania, otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.
Produkcja poszczególnych części robota już ruszyła i jest testowana, a w połowie lipca ruszy montaż pierwszych Photonów - powiedział PAP jeden z twórców i szef start-upa Marcin Joka.
Liczy on, że pierwsze roboty będą gotowe pod koniec lipca, a trafią do osób, które wsparły projekt na platformie crowdfundingowej Kickstarter. Kolejne Photony będą przekazane do szkół, a pod koniec roku mają być dostępne na rynku konsumenckim. W sumie ma ich powstać w tym roku 5-6 tys. - mówił Joka.
Będą dostępne dwie wersje Photona - edukacyjna dla szkół oraz edukacyjno-rozrywkowa do używania w domu. Joka wyjaśnił, że dzięki współpracy ze szkołami z całej Polski i zainteresowaniem robotem nauczycieli, stworzono specjalną wersję dla szkół.
Aby móc wejść z Photonem na rynek, twórcy założyli firmę Photon Entertainment. W start-up zainwestowała Polska Grupa Kapitałowa AHB2, co było ważne by móc rozpocząć produkcję robotów. Photon Entertainment podpisało też w miniony piątek umowę z Cobin Angels. Jak powiedział Joka, dzięki tej umowie będzie możliwy rozwój firmy zagranicą, bo to firma z dużym doświadczeniem produkcyjnym i międzynarodowym rozwojem firm.
Photon dwa lata temu wygrał finały krajowe konkursu Imagine Cup, organizowanego przez Microsoft; oraz Technotalent - konkurs dla innowacyjnych ludzi z Podlaskiego. Photon został też wyróżniony w projekcie "Startupy w Pałacu", wspólnej inicjatywie Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland. W projekt Photon zaangażował się Fundusz Xplorer Fund SA wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ubiegłym roku spółce Photon Entertainment na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter udało się zebrać ponad 52 tys. dolarów.
Więcej na temat projektu na stronie internetowej www.meetphoton.com (PAP)
Zobacz także
Powstanie aplikacja na smartfony do wysyłania zgłoszeń na numer 112
2017-02-11, 13:40Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego… Czytaj dalej »
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »