Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii.
- Projekty Wikimedia powstają wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Na górze każdej strony Wikipedii znajduje się przycisk "Edytuj". Wystarczy w niego kliknąć, żeby poprawić jakiś przecinek albo dopisać jakieś uźródłowione zdanie, ale tych, którzy faktycznie to robią jest ułamek procenta. Czytelników mamy mnóstwo, natomiast niewielu z nich chce się angażować, dodać coś od siebie. I to jest największy problem Wikimedia od zawsze - powiedział Krzysztof Machocki - rzecznik prasowy Wikimedia Polska.
Wikipedia nie jest polecana młodzieży przez nauczycieli i wykładowców jako źródło informacji. Co na ten temat sądzi rzecznik wikipedystów?
- Słusznie kiedy wykładowcy mówią, by nie cytować Wikipedii w pracy naukowej, bo nie powinno się w ogóle cytować encyklopedii w pracach naukowych. Encyklopedia jest źródłem wiedzy pierwszego kontaktu, ma nam wskazać konkretne miejsce, gdzie możemy się dowiedzieć więcej. Przy czym jeśli nauczyciele mówią, żeby nie korzystać z Wikipedii, bo są tam błędy to idą na łatwiznę, bo dużo trudniej jest pokazać młodym ludziom jak korzystać ze źródeł, dystansu do źródła, co to jest bibliografia, jak z niej korzystać niż powiedzieć "Nie ruszaj" - uważa Krzysztof Machocki.
Wikimedia Polska tworzy hasła encyklopedyczne również we współpracy z instytucjami kultury i nauki, jak na przykład z Muzeum Narodowym w Warszawie. Twórcy Wikipedii podkreślają, że rzetelność hasła można sprawdzić poprzez bibliografię - im więcej w niej wiarygodnych źródeł, tym lepiej.
Zobacz także
Rozszerzenie dla przeglądarki Chrome chroniące hasła do usług Google’a
2015-04-29, 16:40Koncern Google opublikował rozszerzenie dla przeglądarki internetowej Chrome, które ma chronić przed udostępnianiem haseł do usług Google’a na innych stronach. Password Alert będzie ostrzegać przed takimi próbami i zapewniać ochronę… Czytaj dalej »
W Waszyngtonie wręczono pierwszą Amerykańsko-Polską Nagrodę Naukową
2015-04-29, 08:19Światowej sławy uczeni - prof. Mariusz Jaskólski z Polski i dr Alexander Wlodawer z USA, których wspólne odkrycie struktury białka wirusa HIV przyczyniło się do powstania leku na AIDS, odebrali we wtorek w Waszyngtonie Amerykańsko-Polską… Czytaj dalej »
Android wyprzedza iOS w globalnych dochodach i sprzedaży
2015-04-28, 08:19W ciągu 2014 roku użytkownicy na całym świecie ściągnęli więcej aplikacji dla systemu Android niż na konkurencyjny iOS koncernu Apple; system operacyjny Google’a przyniósł też lepszy dochód - podaje w raporcie firma doradcza… Czytaj dalej »
Aplikacja Porsche Car Connect na Apple Watch
2015-04-27, 14:07Porsche jako jeden z pierwszych producentów samochodów na świecie wprowadził aplikację umożliwiającą łączenie auta z zegarkiem Apple Watch. Dzięki programowi kierowca uzyskuje wygodniejszy dostęp do aplikacji Porsche Car Conne… Czytaj dalej »
Zespół Yahoo pracuje nad nowym zabezpieczeniem urządzeń mobilnych
2015-04-27, 09:50Inżynierowie z laboratorium Yahoo pracują nad nową metodą identyfikacji użytkownika smartfonu bez konieczności instalowania czytników linii papilarnych czy wpisywania kodu PIN. Do weryfikacji ma posłużyć ekran dotykowy, który rozpozna… Czytaj dalej »