CYBERSEC: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą
Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest zarówno wyzwaniem, jak i gospodarczą szansą dla Polski – ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC Izabela Albrycht. W czwartek rozpoczęło się II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL.
"Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz +towar eksportowy+. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan" – mówiła Albrycht, otwierając konferencję.
Dodała, że mając na uwadze urzeczywistnienie tych założeń, cieszy ją, że "w projekcie Strategii Cyberbezpieczenstwa Polski znajdują się zapisy mówiące o potrzebie rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora cyberbezpieczeństwa".
Albrycht zwróciła uwagę, że bez wątpienia znaleźliśmy się "na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie". Dlatego, w jej ocenie, "tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć". Odniosła się tym samym m.in. do wyzwań, narzuconych dyrektywą NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii - PAP), czy rozporządzeniem GDPR (Unijne rozporządzenie o ochronie danych – PAP).
"Od przeszło 6 lat budujemy ekspertyzę Instytutu Kościuszki w zakresie strategicznych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa. (...) Widzimy, że w Polsce proces budowania systemu cyberbezpieczeństwa nie przebiega wystarczająco dynamicznie, dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy należy nam się żółta kartka" – podkreśliła.
W II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL biorą udział m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dr Tomasz Zdzikot oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.
Dyskusje na CYBERSEC PL skoncentrowane będą wokół czterech tematów: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków tegorocznej edycji CYBERSEC PL będzie dyskusja dotycząca wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Eksperci omówią kluczowe działania, jakie należy podjąć, aby zrealizować cele przewidziane w tym strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju dokumencie.
Partnerem medialnym CYBERSEC PL jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
Zobacz także
Powstanie aplikacja na smartfony do wysyłania zgłoszeń na numer 112
2017-02-11, 13:40Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego… Czytaj dalej »
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »