Lekolepki nominowane w plebiscycie „Soczewki Focusa”
Lekolepki - naklejki, które w czytelny i prosty sposób wyjaśniają zasady stosowania leków zostały nominowane do „Soczewek Focusa 2016”, jednego z ważniejszych plebiscytów naukowych w Polsce. Ich pomysłodawcą jest Piotr Merks z Katedry Technologii Postaci Leku Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Lekolepki to wydawane przy zakupie leków w aptece etykiety z piktogramami przedstawiającymi najważniejsze zasady ich stosowania. Dzięki nim pacjent wie, jak i kiedy przyjmować lek oraz jak go bezpiecznie przechowywać. Lekolepki mają pomóc przede wszystkim seniorom.
Jak wynika z badań, pacjenci w Polsce nieprawidłowo stosują zalecenia lekarzy, a to obniża skuteczność leczenia i prowadzi do powikłań.
Projekt naukowca z Collegium Medicum UMK w plebiscycie magazynu Focus nominowany jest w kategorii Innowacje medyczne. Można go wesprzeć oddając swój głos na stronie soczewki.focus.pl. Głosowanie trwa do 31 marca.
Apteki, które będą zainteresowane opieką farmaceutyczną i zdecydują się na wdrożenie projektu będą wydawać pacjentom leki z naklejkami. Lekolepki mają pojawić się we wrześniu.
Pomysł naukowca z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy był już nagradzany za granicą, teraz został dostrzeżony także w Polsce.
Zobacz także
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »
Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020
2014-10-29, 13:15Od stycznia 2015 r. resort nauki zacznie monitoring instytucji naukowych pod kątem ich aktywności w unijnym programie Horyzont 2020 i realizacji zainicjowanego przez resort 'Paktu dla Horyzontu 2020' - zapowiedziała w środę minister nauki… Czytaj dalej »
Biblioteka UMK wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów
2014-10-27, 17:30Placówka zdobyła wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy, kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne. Czytaj dalej »