BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika.
Autorką aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.
BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika.
Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.
„Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje” – wyjaśniła PAP Marnik.
Zaznaczyła, że takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. „W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem” – dodała pomysłodawczyni aplikacji.
W połowie lutego br. prawa do udostępnienia aplikacji nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa.
Marnik powiedziała PAP, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to wysokie koszty.
Aplikację mogą od Stowarzyszenia nabywać osoby prywatne.
Instrukcja wideo obsługi znajduje się na stronie: http://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blinkmouse-aplikacja-dla-osob-calkowicie-niesprawnych-ruchowo-208.html
Za BlinMouse Joanna Marnik otrzymała srebrny medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).
Udział w nim był możliwy dzięki projektowi „Inkubator innowacyjności” Politechniki Rzeszowskiej, z którego sfinansowano przygotowanie aplikacji do udostępnienia – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Worosz. Projekt ten służy wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności ich komercjalizacji. (PAP)
Zobacz także
Google broni się przed niektórymi zarzutami KE; wskazuje na Apple
2015-04-16, 13:48W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postepowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając… Czytaj dalej »
Cyfrowa karcianka „Hearthstone” trafia na smartfony
2015-04-16, 08:08Internetowa gra karciana „Hearthstone: Heroes of Warcraft” w rok od premiery doczekała się wersji na telefony komórkowe. Dotychczasowa liczba graczy „HS” przekracza 25 mln osób, a przychody w pierwszym roku kalendarzowym szacowane… Czytaj dalej »
Sprzedaż „Cities: Skylines” zagraża pozycji „SimCity”
2015-04-16, 08:07W miesiąc po premierze sprzedano ponad 1 mln kopii gry komputerowej „Cities: Skylines”, tym samym zbliżając się do wyników konkurencyjnego „SimCity” Electronic Arts z 2013 - dotychczasowego lidera rynku. Czytaj dalej »
Superkomputer IBM znajdzie zastosowanie w służbie zdrowia
2015-04-15, 11:01Amerykański koncern informatyczny IBM planuje wykorzystać moce obliczeniowe superkomputera Watson do analizowania danych zbieranych m.in. przez mobilne aplikacje zdrowotne. Dzięki temu naukowcy zyskają nowe narzędzie do prewencji i walki… Czytaj dalej »
Internet Rzeczy 2015-2020 - prognozy rynkowe
2015-04-14, 08:59Business Insider Intelligence przygotował prognozy dotyczące Internetu Rzeczy na najbliższe pięć lat. Już w 2016 r. stanie się on największym rynkiem branży IT wartym ponad 200 miliardów dolarów, generując rocznie dziesiątki tysięcy… Czytaj dalej »