Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt centralne laboratorium.
Toruńskie badania, które są częścią projektu realizowanego przez prof. Wiesława Kurzątkowskiego z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (NIZP), rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele WHO wizytowali już Centralne Laboratorium Wydziału Chemii UMK – Pracownię Analiz Instrumentalnych. W czwartek 12 stycznia w Toruniu byli dr Umit Kartoglu i dr Isaac Gobina z Genewy, a także prof. Kurzątkowski z NIZP Państwowego Instytutu Higieny w Warszawie, który jest kierownikiem grantu.
"U nas wykonane będą badania metodą SEM-EDX, czyli skaningowa mikroskopia elektronowa z analizą pierwiastków. Czekamy obecnie na próbki szczepionki, ale ze względu na niskie temperatury jeszcze nie dotarły one do Warszawy. Będą pochodziły od kilku światowych producentów" - powiedział PAP dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii UMK.
Do przeprowadzenia badań naukowcom posłuży skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z detektorem rentgenowskim. Wizyta przedstawicieli WHO była także okazją do rozmów dotyczących dalszych możliwości współpracy toruńskiej uczelni z tą organizacją.
"Po zakończeniu tego projektu mamy nadzieję na kolejne realizowane we współpracy z prof. Kurzątkowskim. Nie ukrywam, że dla nas, chemików ten projekt nie jest stworzony, natomiast problem do rozwiązania jest częściowo chemiczny, dlatego zostaliśmy do niego zaproszeni. To, że przedstawiciele WHO gościli u nas, jest typowe dla takich grantów. Mamy doświadczenia z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), dla której obecnie kończymy jeden projekt, a w lutym zaczynamy drugi. ESA i WHO mają podobne procedury" - dodał Trykowski.
W Pracowni Analiz Instrumentalnych naukowcy korzystają z aparatury służącej do badań struktury ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy jednostki specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych.
"Nasze laboratorium wyposażone jest w tzw. dużą infrastrukturę badawczą do badań chemicznych, która daje wiele możliwości. Jesteśmy przygotowani na projekty interdyscyplinarne i takie realizujemy przynajmniej od 15 lat. Co roku składamy wnioski o uzupełnienie naszej aparatury" - zakończył Trykowski. (PAP)
Zobacz także
Edukacyjne studio filmowe w autobusie nowym projektem Idziaka
2015-06-19, 10:24Mobilne Centrum Edukacji Audiowizualnej - nowy projekt Sławomira Idziaka - ma zapewniać infrastrukturę do edukacji audiowizualnej przy użyciu najnowszych technologii cyfrowych - od opracowania pomysłu, przez realizację zdjęć łącznie… Czytaj dalej »
Samolot słoneczny gotowy do kontynuowania podróży dookoła globu
2015-06-18, 20:49Samolot Solar Impulse 2 z napędem słonecznym jest gotowy do lotu, jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe będzie musiał poczekać na start - powiedział w czwartek pilot maszyny Andre Borschberg. Na dobrą pogodę może jednak… Czytaj dalej »
Największy na świecie symulator cyfrowy jest w Łodzi
2015-06-18, 17:38Największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych powstaje w Łodzi. Moc obliczeniowa ARUZ-a, czyli Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych będzie porównywalna z najnowszymi… Czytaj dalej »
Polka po raz pierwszy zdobyła prestiżową World Summit Youth Award
2015-06-18, 12:20Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych… Czytaj dalej »
Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
2015-06-17, 17:34Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za 'demokratyczną, otwartą i uczestniczącą' metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie. Czytaj dalej »