Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular Analog Research Station).
Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury czy telemedycyny. Są już wybrane dwie sześcioosobowe grupy tak zwanych astronautów analogowych. Zostaną oni zamknięci mniej więcej na dwa tygodnie w nowej bazie, czyli w tak zwanym habitacie.
O tym, co będą robić, powiedziała w rozmowie z IAR Dorota Budzyń z grupy M.A.R.S. Będzie "wychodzenie w skafandrach i zbieranie próbek albo jeżdżenie łazikiem - bo łazik też tam jest i on jest zdalnie sterowany; używanie drukarek 3D na stacji". "Oczywiście" - dodała Dorota Budzyń - "jest osoba, która musi przygotować posiłki dla wszystkich; mamy tam roślinki, zwierzątka, jest też lekarz, który robi badania i naprawdę cały dzień jest zajęty".
Projekt to wprawka przed podobnymi prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa. Pierwsze testy mają się odbyć w drugiej połowie tego roku.
Projekt wspomaga Europejska Fundacja Kosmiczna, Polska Agencja Kosmiczna i ESA. Właścicielem jest spółka Space Garden. Dodatkowe pieniądze pochodzą z projektów crowdfundingowych.
W sobotę (14 stycznia) na Politechnice Wrocławskiej członkowie grupy M.A.R.S. mają opowiadać o szczegółach projektu. (IAR)
Zobacz także
Badania: nawet osoby w pełni zaszczepione mogą zarażać domowników koronawirusem
2021-10-30, 10:02Nawet osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 mogą w domu przenosić koronawirusy - ostrzegają brytyjscy badacze. Wyliczyli oni, że ryzyko przeniesienia zakażenia na domowników przez osoby w pełni zaszczepione sięga 38 proc. Przyczynia… Czytaj dalej »
Sejm znowelizował ustawę o elektromobilności. Co się zmieni?
2021-10-29, 19:34Sejm znowelizował w piątek ustawę o elektromobilności. Nowela m.in. precyzuje zasady tworzenia stref czystego transportu. Przewiduje też, że z prawem jazdy kat. B będzie można prowadzić elektryczne samochody o masie do 4250 kg. Czytaj dalej »
Drony na targach i podczas konferencji. Uczestnicy to pasjonaci z całego świata
2021-10-28, 13:58DroneTech World Meeting - w Toruniu rozpoczęła się w czwartek największa w Polsce impreza poświęcona nowoczesnym technologiom, czyli dronom, pojazdom autonomicznym i bezzałogowym, kosmonautyce oraz sztucznej inteligencji. Czytaj dalej »
POLSA zawarła porozumienie z NASA dotyczące eksploracji m.in. Księżyca i Marsa
2021-10-26, 20:36Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dot. eksploracji m.in. Księżyca… Czytaj dalej »
Czy mamy świadomość, że nasze dane są wykorzystywane w sieci? Przeczytaj raport
2021-10-18, 09:4573 proc. konsumentów w Polsce ma świadomość wykorzystywania ich prywatnych danych w Internecie, a co dziesiąty wie, jak nie dać się śledzić w sieci - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Czytaj dalej »