Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach.
"Haptic Face" - czyli haptyczny system, gdzie poprzez dotyk można uczyć się mimiki - przygotowuje dwóch studentów z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej: Michał Ostaszewski i Artur Milewski.
Jak powiedział PAP jeden z twórców Michał Olszewski, technologia haptyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Obecnie - jak dodał - wykorzystywana m.in. w chirurgii, w sterach samolotów, a także w konsolach gier komputerowych. Wyjaśnił, że poprzez dotyk można poczuć np. strukturę danej powierzchni.
Pomyśleliśmy, że taki sposób - jak mówił - może przydać się też osobom niepełnosprawnym. Chodziło o to, aby stworzyć aplikację, która będzie zaangażowana społecznie. Z analizy konstruktorów wynika, że osoby niewidome i niedowidzące narażone są na wykluczenie społeczne przez brak mimiki twarzy. Olszewski mówił, że obecnie osoby z dysfunkcją wzroku uczą się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przygotowanych do tego manekinach.
"Nam zależało na stworzeniu narzędzia do nauki mimiki ogólnodostępnego, przenośnego i łatwego w użyciu" - powiedział Olszewski. Stąd pomysł, aby stworzyć system, który byłby dostępny na tablety bądź smartfony. Dodał, że na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych czy specjalnych nakładek haptycznych na urządzenia mobilne, ale - jak mówił - firmy zapewniają, że w niedługim czasie (być może nawet w przyszłym roku) wprowadzą takie urządzenia na rynek.
"Haptic Face" ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy, gdzie poprzez dotyk wyświetlanych na tablecie odpowiednich min, będzie można wyczuć, jak ułożyć usta np. w uśmiech. "Będzie to taki personalny trener osoby niewidomej" - mówił konstruktor.
W aplikacji byłaby możliwość sprawdzenia czy dobrze "robi się" daną minę poprzez wykorzystanie aparatu w telefonie, co byłoby od razu analizowane przez system. Byłaby też możliwość udziału w grze-treningu, gdzie każdy poziom byłyby to trudniejsze miny.
Aplikacja jest gotowa, ale wciąż rozbudowywana jest baza danych twarzy. I - jak dodają konstruktorzy - następnym krokiem będą testy na dostępnym urządzeniu.
Projekt "Haptic Face" jest jednym z tegorocznych laureatów konkursu "Technotalent" dla innowacyjnych pomysłów młodych ludzi z województwa podlaskiego.(PAP)
Zobacz także
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »
Odkrywcy "polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu
2015-05-09, 10:39Na koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety 'Polonia'. To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają… Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
2015-05-07, 16:27Trzy nowe układy planetarne odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Układy towarzyszą starzejącym się gwiazdom, a w jednym z nich jest planeta… Czytaj dalej »
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »
Aplikacja Grobonet ułatwia odnalezienie grobów
2015-05-06, 12:10Gdzie znajduje się grób bliskiej osoby? Na to pytanie odpowie torunianom uruchomiony właśnie portal www.torunskiecmentarze.pl. Czytaj dalej »