Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Transmisja z sal operacyjnych odbyła się w ramach Drugiego Europejskiego Dnia Chirurgii na Żywo w Laryngologii. Przebieg operacji można było obserwować za pośrednictwem internetu. Poza poznańską kliniką, w ramach wydarzenia, transmisje były prowadzone łącznie z 22 operacji odbywających się w 10 europejskich klinikach.
Profesor Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu powiedział PAP, że tego typu sesje służą nie tylko lekarzom laryngologom na całym świecie, ale także studentom medycyny, którzy chcieliby w przyszłości poświęcić się tej specjalizacji.
„Takie sesje umożliwią nauczanie za darmo; edukacja jest bardzo droga, wyjazd lekarza na kurs specjalizacyjny w chirurgii to wydatek ok. 5 tys. zł. Tutaj ten lekarz jest w swojej dyżurce lekarskiej, w swoim mieście, w swoim szpitalu i za darmo widzi wszystkie szczegóły operacji” – powiedział.
Dodał, że obecność kamer na sali nie ma większego wpływu na przebieg operacji. „Oczywiście chirurdzy operujący zwracają uwagę, żeby nie zasłaniać pola operacyjnego, ale same kamery są też odpowiednio rozmieszczone, żeby widok był jak najlepszy. Mimo to operacja przebiega według tych samych zasad, jak operacja każdego innego dnia” – zaznaczył Szyfter.
Profesor tłumaczył, że podczas tego typu transmisji wykorzystuje się kilka rodzajów kamer, w tym tzw. kamerę makro, która pokazuje całe pole operacyjne bez powiększenia. Wykorzystywana jest również dodatkowa kamera, która pokazuje całą salę operacyjną i kolejna - wmontowana w mikroskop operacyjny, albo endoskop i wówczas możliwy jest obraz powiększony.
Pierwsza operacja transmitowana z poznańskiej kliniki pokazywana była z wykorzystaniem techniki makro: kamera znajduje się nad stołem operacyjnym, nad głowami chirurgów, ale możliwe było również powiększenie obrazu.
„Pierwsza operacja dotyczyła chorego ze średniozaawansowanym rakiem krtani. W wielu ośrodkach takie zaawansowanie kwalifikuje pacjenta do całkowitego wycięcia krtani, co dla pacjenta oznacza dramat i katastrofę, bo taki pacjent bardzo przeżywa, że zostaje mu odebrany narząd głosu. My natomiast tutaj pokazujemy, jak można zoperować krtań, usuwając ten guz radykalnie i zrekonstruować krtań z pozostałych tkanek, jakie są w krtani. To nie są operacje często wykonywane, można powiedzieć, że unikalne” – tłumaczył Szyfter.
Drugą z operacji, guza ślinianki, gruczołu ślinowego, wykonywano w technice mikroskopowej. Pacjentem – jak mówił profesor - był młody mężczyzna, który bagatelizował rosnący guz na twarzy.
„Po pewnym czasie guz urósł już do rozmiarów dwóch pomarańczy i dopiero jego wielkość skłoniła pacjenta do zgłoszenia się do nas. Ten guz jest nie tylko widoczny na zewnątrz, ale też penetruje głęboko w tkanki szyi idąc w kierunku kręgosłupa i podstawy czaszki. Cała sztuka tej operacji polega na skrupulatnym wypreparowaniu wszystkich gałęzi nerwu twarzowego, nerwu, który powoduje, że twarz się rusza - dlatego też musimy niezwykle precyzyjnie preparować te gałązki, by choremu dać szansę na pełną ruchomość mięśni twarzy” – podkreślił specjalista.
Środowa sesja była już 21., którą transmitowano z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r. Sesja ta trwała około dwóch godzin, uczestniczyło w niej ponad 700 osób. Ubiegłoroczne transmisje z poznańskiej kliniki obserwowało w internecie 25 tys. osób.
Wszystkie sesje organizowane są wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Anna Jowsa (PAP)
Zobacz także
Rząd: do 2020 r. każdy Polak z dostępem do internetu co najmniej 30Mb/s
2014-01-08, 22:56Do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologii - wynika z przyjętego w środę przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego. Czytaj dalej »
Najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk w Warszawie
2014-01-08, 22:54Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w środę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn. Czytaj dalej »
Gender Słowem Roku 2013
2014-01-07, 13:17Gender został wybrany Słowem Roku 2013 w konkursie prowadzonym przez naukowców z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundacji Języka Polskiego. Inne wyróżnione w tym roku słowa to: ekspert, Euromajdan, janosikowe, podsłuch, słoik, t… Czytaj dalej »
Ruszają prestiżowe targi elektroniki - CES
2014-01-07, 08:24Wydajne baterie do tabletów, latające zabawki, czy prosty system kontroli inteligentnych telewizorów. Prestiżowe targi elektroniki CES w Las Vegas jeszcze oficjalnie się nie zaczęły, a już pokazano na nich pierwsze gadżety. Czytaj dalej »
Eksperci: w 2014 roku może dojść do przyspieszenia cyberzbrojeń
2014-01-07, 08:20W 2014 roku wzrośnie liczba ataków na użytkowników nawet mało popularnych sieci społecznościowych; w sieci mogą także pojawić się tajemnicze ataki, w których państwa będą testować swoje cyberbronie - przewidują eksperci od… Czytaj dalej »