Polscy wynalazcy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
Jury doceniło m.in. opracowane i skonstruowane w Polsce urządzenie, które ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem. Pozwala ono z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Jak tłumaczył profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, urządzenie umożliwia badanie osobno poszczególnych nozdrzy i jamy ustnej.
Wyróżniony został także m.in. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN, który zaprezentował znaczniki fluorescencyjne do wykrywania zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych, co może pomóc precyzyjnie określić lokalizację tych zmian i opracować nową metodę terapii.
Z kolei Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowała nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Jak tłumaczyła, ta metoda pozwala na wprowadzenie dodatkowych informacji do dokumentów i dzięki temu na lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrobieniem.
W tegorocznych targach Innova wzięło udział około 300 wystawców. Była to 65. i - według organizatorów - ostatnia edycja targów wynalazczości w Brukseli. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-01-12, 12:14Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera… Czytaj dalej »
180 tys. polskich studentów skorzystało dotąd z programu Erasmus
2017-01-11, 13:36W ramach programu Erasmus, który w 2017 roku obchodzi 30. rok istnienia, na zagraniczne stypendia wyjechało już około 180 tys. polskich studentów. Do Polski - w ramach Erasmusa - przyjechało niecałe 100 tys. studentów zagranicznyc… Czytaj dalej »
Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
2017-01-11, 10:10Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular… Czytaj dalej »
Zmarł Zygmunt Bauman - "Profesor z przeszłością"
2017-01-10, 10:13'Profesor z przeszłością' - tak o Zygmuncie Baumanie - wybitnym socjologu, filozofie, a w latach 1945-1953 funkcjonariuszu komunistycznej bezpieki napisał 'Guardian'. Naukowiec zmarł w poniedziałek w wieku 91 lat w Leeds. Czytaj dalej »