Polscy wynalazcy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
Jury doceniło m.in. opracowane i skonstruowane w Polsce urządzenie, które ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem. Pozwala ono z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Jak tłumaczył profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, urządzenie umożliwia badanie osobno poszczególnych nozdrzy i jamy ustnej.
Wyróżniony został także m.in. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN, który zaprezentował znaczniki fluorescencyjne do wykrywania zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych, co może pomóc precyzyjnie określić lokalizację tych zmian i opracować nową metodę terapii.
Z kolei Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowała nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Jak tłumaczyła, ta metoda pozwala na wprowadzenie dodatkowych informacji do dokumentów i dzięki temu na lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrobieniem.
W tegorocznych targach Innova wzięło udział około 300 wystawców. Była to 65. i - według organizatorów - ostatnia edycja targów wynalazczości w Brukseli. (PAP)
Zobacz także
Bydgoska szkoła dla niesłyszącej młodzieży będzie kształcić kosmetyczki
2025-02-19, 17:01Bydgoski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej otworzył kolejną, nowoczesną pracownię. Dzięki temu może zaproponować nowy kierunek: technik usług kosmetycznych. Czytaj dalej »
45. rocznica śmierci Mariana Rejewskiego, wybitnego kryptologa z Bydgoszczy
2025-02-13, 14:02Matematyk urodził się w kamienicy przy Wileńskiej. Ukończył gimnazjum klasyczne w Bydgoszczy, czyli dzisiejsze I LO. W 1932 roku złamał szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Czytaj dalej »
Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Inowrocławiu już otwarte
2025-02-12, 18:07Takich robotów jest zaledwie kilka na świecie. Od jutra jeden z nich będzie działać także w Inowrocławiu. W tamtejszym Zespole Szkół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych uroczyście otwarto Centrum Programowania Robotów Przemysłow… Czytaj dalej »
Poślizg z remontem planetarium w Grudziądzu. To wpłynie na cenę
2025-02-02, 19:27Remont generalny grudziądzkiego planetarium opóźniony. Wszystko przez dodatkowy czas na wykonanie dokumentacji projektowej. Miała być gotowa we wrześniu ubiegłego roku, będzie za dwa miesiące. Czytaj dalej »
Skarby zrabowane w czasie wojny wciąż poszukiwane. Wśród nich: Madonna Toruńska
2025-01-31, 09:00Jakie dzieła sztuki stracił w czasie II wojny światowej nasz region? Czy są podejmowane próby ich odzyskania? M.in. o to Adriana Andrzejewska-Kuras pytała w „Rozmowie Dnia” dra hab. Piotra Bireckiego, prof. UMK z Instytutu Historii… Czytaj dalej »