Polscy wynalazcy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
Jury doceniło m.in. opracowane i skonstruowane w Polsce urządzenie, które ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem. Pozwala ono z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Jak tłumaczył profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, urządzenie umożliwia badanie osobno poszczególnych nozdrzy i jamy ustnej.
Wyróżniony został także m.in. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN, który zaprezentował znaczniki fluorescencyjne do wykrywania zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych, co może pomóc precyzyjnie określić lokalizację tych zmian i opracować nową metodę terapii.
Z kolei Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowała nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Jak tłumaczyła, ta metoda pozwala na wprowadzenie dodatkowych informacji do dokumentów i dzięki temu na lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrobieniem.
W tegorocznych targach Innova wzięło udział około 300 wystawców. Była to 65. i - według organizatorów - ostatnia edycja targów wynalazczości w Brukseli. (PAP)
Zobacz także
Leki przedłużające życie już są dostępne
2015-01-05, 08:50Uczeni poszukują 'pigułek młodości', tymczasem leki przedłużające życie są już dostępne. Wielu ludzi je stosuje codziennie nie zdając sobie z tego sprawy - twierdzi amerykański gerontolog prof. Brian K. Kennedy na łamach 'New… Czytaj dalej »
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii
2015-01-04, 10:32Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym… Czytaj dalej »
Leczenie PTSD u żołnierzy z wykorzystaniem komory hiperbarycznej
2015-01-03, 11:01Specjaliści zajmujący się badaniami nad zespołem stresu pourazowego (PTSD) u żołnierzy analizują nie tylko psychologiczne, ale także medyczne przyczyny tego problemu; lekarze z WIM w Warszawie chcą eksperymentalnie wykorzystywać… Czytaj dalej »
Zmarł kosmonauta Borys Morukow
2015-01-02, 11:55W noworoczną noc, w wieku 64 lat, zmarł kosmonauta Boris Morukow, uczestnik jednego lotu kosmicznego w 2000 roku, misji STS-106 wahadłowca Atlantis, w 2010 roku szef eksperymentu 'Mars 500', najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Pl… Czytaj dalej »
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »