Zuckerbergowie przeznaczą 3 mld USD na badania medyczne
Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest "zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca wieku".
Fundusze będą rozdzielane przez utworzoną przez nich w grudniu 2015 roku charytatywną fundację Chan Zuckerberg Initiative.
Na konferencji prasowej w środę w San Francisco Mark Zuckerberg powiedział, że obecnie 50 razy więcej pieniędzy wydawanych jest na leczenie chorych ludzi niż na zapobieganie chorobom. Podkreślił, że to musi się zmienić.
Inwestycjom Zuckerbergów w ramach tej filantropijnej inicjatywy będą przyświecały trzy zasady: połączenie działań badawczych naukowców i inżynierów, stworzenie narzędzi i technologii, które będą rozwijały badania oraz zwiększenie działań mających na celu większe finansowanie nauki na świecie.
Jak dodała na konferencji Priscilla Chan, fundacja zebrała już 600 milionów dolarów na utworzenie nowego centrum badawczego o nazwie Biohub, w którym wspólnie pracować będą inżynierowie, informatycy, biolodzy, chemicy i inni specjaliści. (PAP)
Zobacz także
Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
2021-03-19, 15:30Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku… Czytaj dalej »
Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »
Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »
Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »