Laboratorium z Łodzi testuje technologię zwijanych ekranów telewizorów i smartfonów
Elastyczne ekrany telewizorów i smartfonów, które można zwinąć jak płócienny obraz to technologie, nad którymi pracują światowi producenci tych urządzeń. Łódzkie laboratorium testuje materiały organiczne, które są w wykorzystywane w takich wyświetlaczach.
"To przejście od tradycyjnej technologii LED do technologii OLED" - mówi PAP dr Małgorzata Maciejczyk.
Jednym z najnowszych laboratoriów łódzkiego Technoparku jest Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej, które testuje materiały organiczne wykorzystywane w wyświetlaczach m.in. telewizorów, laptopów czy smartfonów.
Prowadzi też badania w zakresie optymalizacji warunków wytwarzania urządzeń z substancji organicznych oraz ich kompozytów. Można tu zaprojektować i scharakteryzować właściwości organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) stosowanych w wyświetlaczach graficznych, ogniw fotowoltaicznych oraz tranzystorów z efektem polowym.
Jak powiedziała PAP dr Małgorzata Maciejczyk, obecnie laboratorium koncentruje się m.in. na szeroko pojętej elektronice drukowanej. "To jest przejście od tradycyjnej technologii LED do technologii OLED, czyli organicznych diod emitujących światło, które są wykorzystywane w elastycznych ekranach, które można zwijać czy smartfonach, które się wyginają i nie pękają” - wyjaśniła.
Na wyposażeniu LBiEO znajduje się system tzw. komór rękawicowych z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i aparaturą badawczą. Umożliwia on testowanie materiałów typowych dla elektroniki organicznej w warunkach gazu obojętnego, czyli pozbawionych tlenu i wilgoci. Zapewnia to najwyższą jakość wytwarzanych produktów.
Dzięki temu specjaliści mogą zweryfikować, czy dany pomysł na zastosowanie dostarczonego przez klienta materiału jest odpowiedni dla technologii EO (elektroniki organicznej) i czy rzeczywiście można wprowadzić go na rynek.
Laboratorium dysponuje także specjalistyczną drukarką strumieniową, dzięki której można wydrukować urządzenia optoelektroniczne (tranzystory) lub ich elementy.
"Drukujemy całe urządzenia albo elementy, które są wykorzystywane w optoelektronice, czyli warstwy aktywne z materiałów świecących oraz ścieżki przewodzące z materiałów zawierających np. nanosrebro. Po wyjściu z drukarki można otrzymać bazę do urządzenia bądź całe, działające już urządzenie tj. diody elektroluminescencyjne czy tranzystory” - wyjaśniła menadżer laboratorium dr inż. Sylwia Kotarba.
Laboratorium posiada także unikatowy, zaprojektowany specjalnie na potrzeby LBiEO w pełni zautomatyzowany system pomiarowy, w tym nanorobota. Umożliwia on badanie właściwości elektrycznych OFET (organicznych tranzystorów polowych), które są urządzeniami lekkimi, a technologia ich wytwarzania jest prosta i energooszczędna.
W przyszłości łódzkie laboratorium, na bazie tych urządzeń, chce projektować i wytwarzać łatwy do miniaturyzacji typ sensorów, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie spersonalizowanej.
"Ten układ urządzeń daje możliwość wytwarzania nie tylko tranzystorów czy OLED-ów ale także sensorów na ich bazie. Może to być wykorzystywane w medycynie spersonalizowanej np. w badaniu poziomu glukozy we krwi, które mogłoby być sprzęgnięte z urządzeniem mobilnym tak, żeby opiekun chorego miał na odległość wgląd w stan jego zdrowia” - wyjaśniła dr Kotarba.
Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej to część BioNanoParku - jednego z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych dla biznesu, wchodzącego w skład Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Największymi udziałowcami Technoparku są miasto Łódź oraz województwo łódzkie, a współudziałowcami m.in. Politechnika Łódzka.
Laboratoria i pracownie bio- i nanotechnologiczne prowadzą tu od trzech lat badania m.in. dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego czy paliwowego.
Od początku tego roku w Technoparku funkcjonuje sześć nowych laboratoriów naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, na czele z unikatowym, zaprojektowanym i zbudowanym przez polskich specjalistów ARUZ-em, czyli "cyfrową probówką" posiadającą moc obliczeniową większą od superkomputerów. Działają w nim także Laboratoria: Biotechnologiczne, Medycyny Spersonalizowanej, Autentykacji Produktów oraz Symulacji Molekularnych. (PAP)
Zobacz także
Inauguracja Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego
2014-12-16, 18:46To dzieło ważne dla tożsamości narodu, tożsamości naszego państwa i naszego wspólnego dorobku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego. Uroczystość odbyła… Czytaj dalej »
Usługa Google News już niedostępna w Hiszpanii
2014-12-16, 18:16Zgodnie z zapowiedzią Google zamknął w Hiszpanii swą usługę Google News - linki do treści medialnych z fragmentami tekstów. To skutek uchwalonej w tym kraju ustawy, która nakazuje wydawcom pobieranie od internetowego giganta opłat… Czytaj dalej »
Prymas Polski założył konto na Twitterze
2014-12-16, 18:11We wtorek ruszył oficjalny profil prymasa Polski na Twitterze. W pierwszym tweecie abp Wojciech Polak życzył, 'aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem'. Czytaj dalej »
Celnicy przygotowali aplikację dla osób przekraczających granicę
2014-12-15, 11:03Celnicy przygotowali bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, która ma być pomocna dla osób przekraczających granicę, zwłaszcza kierowców ciężarówek wyjeżdżających na Wschód. Czytaj dalej »
Polska gra „This War of Mine” - sukces finansowy na światowym rynku
2014-12-13, 10:25Nowa polska gra komputerowa „This War of Mine” podbija rynek. Rozeszła się już wśród graczy w niemal 100 krajach świata i od kilku tygodni utrzymuje się w czołówce na listach najlepiej ocenianych gier. Najwięcej fanów zyskała… Czytaj dalej »