Suzuki partnerem zespołu uczestniczącego w konkursie Google'a
Japoński koncern motoryzacyjny Suzuki poinformował o podpisaniu umowy partnerskiej z zespołem Hakuto - jedynym japońskim podmiotem biorącym udział w konkursie Google Lunar XPRIZE. Jego celem jest wysyłanie na Księżyc łazika kosmicznego.
Konkurs zorganizowany przez amerykański koncern polega na wysłaniu łazika na Księżyc. Jego zadaniem będzie przejechanie 500 metrów i przesłanie na Ziemię filmów i zdjęć w wysokiej rozdzielczości.
Jak poinformował w poniedziałek japoński koncern motoryzacyjny, zapewni on "wsparcie techniczne w budowie łazika dla zespołu Hakuto". Tłumaczy, że będzie pracował m.in. nad obniżeniem masy łazika, co pozwoli na zmniejszenie kosztów wysłania urządzenia w przestrzeń kosmiczną. Suzuki ma pomóc także w dostosowaniu właściwości jezdnych pojazdu, aby bez problemu poruszał się po Księżycu, który "pokryty jest regolitem przypominającym miałki piach".
Konkurs Google'a został ogłoszony w 2007 roku. Zespoły, które chcą w nim wziąć udział mają czas na zgłoszenie do końca roku. Misja księżycowa musi się natomiast odbyć do końca 2017 roku. Nagroda dla zwycięzców wynosi 20 mln dolarów. Za zajęcie drugiego miejsca przewidziano 5 mln dolarów.
W konkursie bierze udział 16 zespołów z całego świata np. z Chile, Węgier, Kanady, Brazylii, Niemiec, USA, Włoch czy Izraela. Na początku w konkursie brało udział 29 zespołów.(PAP)
Zobacz także
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »
Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »
Nobel z fizyki dla twórców niebieskiej diody
2014-10-07, 17:06Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED - Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki… Czytaj dalej »
Cyfrowy sygnał Polskiego Radia - w Łodzi i Opolu
2014-10-06, 19:07Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w aglomeracjach łódzkiej i opolskiej. To kolejne miasta po Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie, w których można odbierać sygnał radia cyfrowego. Czytaj dalej »