USA/Prywatna firma będzie mogła wysłać lądownik na Księżyc
Władze USA zezwoliły w środę prywatnej firmie z Florydy Moon Express na wysłanie w przyszłym roku na Księżyc bezzałogowej kapsuły - poinformował założyciel tego amerykańskiego start-upa. Po raz pierwszy prywatna firma wyśle lądownik poza orbitę okołoziemską.
Do tej pory tylko rządy Stanów Zjednoczonych, byłego ZSRR i Chin wysyłały swe statki na Księżyc.
"Obecnie możemy swobodnie zbadać +ósmy kontynent+ Ziemi - Księżyc, żeby dowiedzieć się więcej i poszukiwać zasobów dla dobra całej ludzkości" - powiedział prezes Moon Express Bob Richards. Jego firma została założona w 2010 roku na Przylądku Canaveral na Florydzie.
Zgodę wydał Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA), wcześniej konsultując to z Białym Domem, Departamentem Stanu USA i agencją kosmiczną NASA.
Firma Moon Express nie skończyła jeszcze konstruować swej kapsuły o nazwie MX-1. Pod koniec 2017 roku lądownik wielkości walizki ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety, wyprodukowanej przez inny start-up Rocket Lab.
"Niebo nie jest granicą dla Moon Express, to tylko platforma startowa" - powiedział Naveen Jain, współzałożyciel Moon Express. I tłumaczył, że celem jego firmy jest stworzenie niedrogiego urządzenia kosmicznego i zbadanie zasobów Księżyca. "W najbliższej przyszłości chcemy przywieźć na Ziemię cenne zasoby, metale i kamienie księżycowe" - zapowiedział Jain.(PAP)
Zobacz także
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »
Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »
Nobel z fizyki dla twórców niebieskiej diody
2014-10-07, 17:06Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED - Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki… Czytaj dalej »
Cyfrowy sygnał Polskiego Radia - w Łodzi i Opolu
2014-10-06, 19:07Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w aglomeracjach łódzkiej i opolskiej. To kolejne miasta po Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie, w których można odbierać sygnał radia cyfrowego. Czytaj dalej »