Microsoft i Toyota będą wspólnie pracować nad inteligentnymi autami
Amerykanie i Japończycy łączą siły, aby wspólnie pracować nad projektem zintegrowanych z usługami chmurowymi samochodów, dzięki czemu pojazdy mają stać się bardziej inteligentne - ogłosił koncern Toyota informując o nawiązaniu współpracy z Microsoftem.
Na mocy ogłoszonego porozumienia powstanie firma joint venture Toyota Connected, która będzie mieć siedzibę w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Projekt będzie realizowany w oparciu o rozwiązania chmurowe Microsoftu - platformę Azure.
Firma ma pracować m.in. nad usługami przeznaczonymi dla obsługi samochodów, telemetrią, a także nad podłączeniem aut do urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) i systemów inteligentnych domów. Samochody przyszłości mają być także zintegrowane z tzw. inteligentnymi miastami.
Według ogłoszonych planów Toyota planuje przeznaczyć na rozwój firmy 5,5 mln dolarów, a na której czele ma stanąć dotychczasowy wiceprezes japońskiego koncernu Zach Hicks.
O powstaniu firmy joint venture poinformowano w tydzień po dorocznej konferencji Microsoftu - Build w San Francisco. W jej trakcie koncern przekonywał o zaletach platformy Azure dla urządzeń i systemów podłączonych do internetu. W trakcie Build niemiecki koncern BMW ogłosił natomiast uruchomienie nowych usług w tym działającej w chmurze aplikacji nawigacyjnej.
Portal PCMag zwraca jednak uwagę, że przed zagrożeniami wynikającymi z łączenia technologii motoryzacyjnych z teleinformatycznych przestrzegają eksperci. Podkreślają oni, że jednym z niebezpieczeństw jest kwestia prywatności użytkowników, ponieważ podłączone do internetu samochody mogą być śledzone. (PAP)
Zobacz także
Darmowe mapy kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych
2014-07-09, 08:45Wakacje są dobrą okazją, by zwiedzić najpiękniejsze zakątki Pomorza i Kujaw. Dla wszystkich, którzy chcą wybrać się do kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych, przygotowane i udostępnione zostały funkcjonalne mapy na urządzenia… Czytaj dalej »
Naukowcy wyhodowali w laboratorium groźnego wirusa grypy
2014-07-05, 15:34Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził, że wyhodował w laboratorium wirusa grypy zdolnego uniknąć ataku układu odpornościowy człowieka, co od razu wywołało liczne kontrowersje - informuje AFP. Czytaj dalej »
Mapy tlenowe pomogą w leczeniu nowotworów
2014-07-05, 10:16Ilość tlenu w guzie nowotworowym wpływa na powodzenie radioterapii. Im mniej tlenu, tym terapia jest trudniejsza i wymaga większej dawki promieniowania. Polska uczona pracuje nad mapami tlenowymi wskazującymi tkanki w tlen ubogie i te… Czytaj dalej »
Dzięki podwodnej kamerze można podglądać ryby z mazurskich jezior
2014-07-05, 10:12Tańczące liny czy atak szczupaka na płotkę można obejrzeć dzięki kamerze umieszczonej przy dnie jednego z mazurskich jezior. Olsztyńska firma zainstalowała innowacyjny system monitorujący, dzięki któremu internauci mogą podglądać… Czytaj dalej »
Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"
2014-07-03, 19:25Amerykański koncern Google poinformował w czwartek, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania 'prawa… Czytaj dalej »